Tajemný hrad Pravda...

28. května 2009 v 8:49 | čajovna |  Tajemná místa

lio
Hrad, jehož minulost je zahalena tajemstvím, stejně jako původ jeho malebného jména - Pravda. Je to krásná památka v malebném kraji plném klidu a zpěvu ptáků. Ovšem za nocí tu prý obchází bílá paní a válí se tu doruda rozpálené sudy.

Kde ho najdeme?
Asi 14 km jižně od Loun se nachází tento tajemný a malebný hrad, přesněji na severní straně Džbánské vrchoviny. Vlakem se nejsnáze dostanete do obce Domoušice, která leží na trase Rakovník - Louny a autobusem se sem dostanete nejsnáze právě z Loun. Z Domoušic je třeba absolvovat ještě 2 km přímo k hradu.


Jak vypadá?
Trochu jako hrad, trochu jako zřícenina. Také různé zdroje informací se nemohou shodnout, zda se jedná o hrad či zříceninu. Zachovala se celá obvodová zdiva, několik místností, zdivo paláce, vstupní brány a severní val s dírami pro děla. Celý hrad lemuje příkop a zajímavé je i to, že je tu množství podzemních chodeb, z nich jsou některé již stářím propadlé. K čemu sloužili, to se lze jen dohadovat. Hrad stojí na opukovém kopci uprostřed listnatých lesů, které na podzim oplývají bohatstvím hub.

Původ možná už v pravěku
Někteří badatelé tvrdí, že původ tohoto hradu může mít kořeny dokonce až v pravěku, protože mohutné valy, příkopy a brána, které připomínají stopy v terénu dosti daleko od samotného hradu, svědčí o tom, že tu "něco" bylo již pradávno.

Pravda v době husitské
O hradu jsou zmínky až z doby husitské a tak se lze domnívat, že název Pravda pochází z této doby, kdy bylo zvykem nazývat hrady a zámky podle biblických ctností či výjevů. Jak se hrad jmenoval předtím, či je-li jeho jméno opravdu původní, není známo. Vznikl však mnohem dříve, snad v 1. polovině 14 století, jak dokládají archeologické výzkumy. Ale až v 2. polovině 15. století páni z Kolovrat přestavěli Pravdu k dnešní podobě.

podzim
Poslední pánové
Jako poslední obývali hrad Lobkovicové, kteří ho získali v roce 1521 a opustili ho v roce 1681 a od té doby hrad nikdo neobýval.

Pravdová strašidla?
I na takovém příjemném místě se však po nocích podle pověstí dějí strašidelné věci. Stejně jako je obestřen neznámým původ hradu, tak i původ těchto strašidel není jasný. Prochází se tu Bílá paní a tak se předpokládá, že má souvislost s jedinou ženou v historii Pravdy, v roce 1527 hrad zdědila Anežka z Lobkovic. Snad právě ona se tu po nocích za úplňku prochází a pak se zájmem sleduje další děsivé divadlo. Náhle se otevírá vchod do dávno zasypaného sklepa a z něj se vyvalí hořící a doruda rozpálené sudy. Koulí se po opukovém kopci, naráží do kamenů a za nimi zůstává ohnivá cestička. A stejně náhle opět mizí jak děsivá ohnivá scenérie, tak i Bílá paní.Hezky upravený hrad
Zásluhy na malebném a zvelebeném hradu má hlavně občanské sdružení, které se o hrad stará. Svůj obrázek dotváří i krásná příroda a většina návštěvníků odtud odchází nadšena a ráda se vrací. Je to prostě krása!

Více informací:
David, Soukup: Za strašidly na hrady a zámky (Ikar, 2007)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 28. května 2009 v 15:04 | Reagovat

Já bych ráda někam na výlet vyrazila, nějak mi to ale nevychází, nemám s kým..
Ty borůvky vyzkoušej, jsou opravdu lahodný a já se o ně ani nijak zvlášť nestarám...rostou zkrátka samy, nevím, Slávek píše, že mu nejdou, ale co jsem četla na tohle téma diskuze, tak si právě tuhle borůvku všichni chválí. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama