Květnové zahradničení

6. května 2009 v 6:07 | čajovna |  Rostlinstvo
Všechno kvete a jaro je v plném proudu, dokonce často už připomíná léto. Určitě jste už vytáhli veškerý zahradní nábytek a možná je za vámi i první grilovačka…. Letos přišlo jaro, nebo už je to léto? Pěkně brzy...
S čím na nás vyrukuje zahrada nebo pokojové rostliny? Pojďte si přečíst podrobný návod...

ZAHRADA

Sejeme slunečnice
Do poloviny května vyséváme slunečnice přímo na stanoviště.


Vysazujeme rajčata a papriky
Na slunná stanoviště vysazujeme sazeničky rajčat a paprik, lilků, okurek či dýní.


Letníme i extrémně citlivé rostliny
Nejrůznější palmy či jiné rostliny, kterým vaší chladné noci můžeme po zmrzlých mužích dát již klidně ven. Pokud se přece jen ochladí, ochráníme je překrytím netkanou textílií.

Což takhle fazole?
V tuto dobu je dobré zasadit okrasné fazole. Potřebují živnou vlhkou půdu a rostou bujně, vytváří hustě olistění závěsy. Mají červené či červenobílé květy, existuje spousta dalších odrůd…Na podzim jsou zase dekorativní svými strakatými lusky.

Hnojíme
Hnojíme trvalky, keře, stromy i trávníky. Vždy však zeminu provlhčíme či počkáme na období po dešti. A v trávníku navíc poprvé bojujeme proti plevelům.

Durmany chtějí jíst
Hlad v tuto dobu mají i durmany, dvakrát týdně jim přilepšíme hnojivem na balkonové rostliny. Čím více je olistěná koruna durmanu, tím více vody a živin potřebuje. Dejte mu dostatek světla, částečně osluněné stanoviště a odvděčí se vám množstvím krásných květů.

Vysazujeme mečíky
Již od poloviny dubna a nejlépe právě v květnu vysazujeme mečíky. Hlízy se vysazují do hloubky 10 cm a ve vzdálenosti 15-20 cm. Svědčí jim kyprá, výživná půda.

Vyséváme cukrovou kukuřici
Do hnízdeček s 3 semeny sejeme cukrovou kukuřici. Po vzklíčení pak rostlinky protrháme tak, aby zůstala jen jedna nejsilnější. Sejeme do sponu 40x40 cm.

DOMA
Čistíme truhlíky
Pokud jsme ještě nevysadily nějaké ty trvalky, jistě to uděláme právě v květnu. Před výsadbou však nezapomeňte vyčistit truhlíky a nádoby pro balkonové pěstování. Prázdné nádoby vložte do vody a vydrhněte. Poté opláchněte horkou vodou. Ve zbytcích hlíny se mohou držet škůdci a choroby.

Letníme
Ibišky, palmy, zelence či fíkovníky již můžeme přenést ven, milují totiž letnění. Nejprve je však dáme po stínu, pak polostínu a pak až na slunné místo, i když trvalý polostín je asi nejvhodnější, hlavně pak v letních vedrech.

Sklízíme bylinky
Již nyní je také první doba pro sklizeň bylinek. Razantní sestřižení dobře snáší například máta či meduňka.

Citrusy jdou ven
Také citrusy mají dobu od května do září nejraději venku. Na slunném stanovišti je dostatečně zaléváme a jednou týdně přihnojujeme hnojivem na citrusy.

Zmlazujeme difenbachie
Pokud difenbachie divně roste do výšky a spodní část kmínku je nepěkně "vyholená" pomůže v tuto dobu radikální řez. Ostrým nožem v rukavicích zařízneme kmen asi na výšku dlaně od zeminy. Nemusíte se vůbec bát, pokud ji postavíte na světlé místo a budete ji přiměřeně zalévat, brzy obrazí a bude vypadat "jako zamlada".

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Abi Abi | 9. července 2015 v 12:36 | Reagovat

Nenáročná pokojovka Šáchor

http://www.honzovy-bylinky.cz/cs/POKOJOVKY-c287.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama