Jan-Uwe Rogge: Děti potřebují hranice

30. května 2009 v 8:59 | čajovna
Knížky o výchově mám svým způsobem ráda a svým způsobem je nenávidím. Často v nich totiž najdete důležité poučení a povzbuzení. A často také mentorování, které z vás udělá neschopné pablbečky, kteří si raději neměli pořizovat děti, protože když je takhle nezvládají…neměli na sebe vůbec brát tu největší zodpovědnost ze všech.

A tak jsem se této publikace trochu bála, hlavně proto, že se dotýká problému, který já sama považuji za nejtěžší ve výchově vůbec. Důsledné stanovování hranic a dodržování těchto pravidel děti naplňuje jistotou a sebevědomím, ačkoliv se snaží tyto hranice neustále porušovat a zkoušet, mají-li nad vámi moc. Když jim podvolíme, je to cesta do pekel pro rodiče, kteří si tak na sebe přivolají mnohem větší nervová vypětí a situace, při kterých budou dobrovolně žádat odvoz do blázince, neb tam je klid…


Takže… musím říci, že Jan-Uwe Rogge to pojal krásně. Velmi důrazně vysvětluje důležitost dodržování hranic v každém věku dítěte, velmi naléhavě, ale přitom bez toho, aniž by ve vás vzbudil pocit viny. Naopak, na mnoha příkladech tu uvádí, jak rodiče selhávají. Proč? Protože selhat je normální, nejsme stroje, jsme lidé, se svými pocity únavy a zmaru, se svými špatnými i dobrými dny.

Právě příklady a posléze vysvětlení a návrh nápravy, často je odpovědnost dána přímo na dítě ve stylu - loudáš se? Prostě přijdeš do školy pozdě, vysvětluj si to jak chceš….
To jsou velmi výrazné klady a já tuto knihu opravdu doporučuji každému, kdo má někdy s "hranicemi" problém…
Vydalo nakladatelství Portál, 2007

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama