Květen 2009

Jan-Uwe Rogge: Děti potřebují hranice

30. května 2009 v 8:59 | čajovna
Knížky o výchově mám svým způsobem ráda a svým způsobem je nenávidím. Často v nich totiž najdete důležité poučení a povzbuzení. A často také mentorování, které z vás udělá neschopné pablbečky, kteří si raději neměli pořizovat děti, protože když je takhle nezvládají…neměli na sebe vůbec brát tu největší zodpovědnost ze všech.

A tak jsem se této publikace trochu bála, hlavně proto, že se dotýká problému, který já sama považuji za nejtěžší ve výchově vůbec. Důsledné stanovování hranic a dodržování těchto pravidel děti naplňuje jistotou a sebevědomím, ačkoliv se snaží tyto hranice neustále porušovat a zkoušet, mají-li nad vámi moc. Když jim podvolíme, je to cesta do pekel pro rodiče, kteří si tak na sebe přivolají mnohem větší nervová vypětí a situace, při kterých budou dobrovolně žádat odvoz do blázince, neb tam je klid…


Tajemný hrad Pravda...

28. května 2009 v 8:49 | čajovna |  Tajemná místa

lio
Hrad, jehož minulost je zahalena tajemstvím, stejně jako původ jeho malebného jména - Pravda. Je to krásná památka v malebném kraji plném klidu a zpěvu ptáků. Ovšem za nocí tu prý obchází bílá paní a válí se tu doruda rozpálené sudy.

Kde ho najdeme?
Asi 14 km jižně od Loun se nachází tento tajemný a malebný hrad, přesněji na severní straně Džbánské vrchoviny. Vlakem se nejsnáze dostanete do obce Domoušice, která leží na trase Rakovník - Louny a autobusem se sem dostanete nejsnáze právě z Loun. Z Domoušic je třeba absolvovat ještě 2 km přímo k hradu.


Mumie absolutně ze všeho…

26. května 2009 v 8:44 | čajovna |  Kreativní dílnaTak jsme jeden čas trávili na můj vkus až příliš mnoho času vysvětlováním slova mumie. Dívali jsme se do knížek o Egyptě a o kočkách a řešili, proč se mumifikují kočky a lidi a kam se dávají a co je to sarkofág a čím se omotávají. Vznikla z toho časem lehce morbidní hra. Zmumifikovat vše…Potřebujeme:

- obinadlo

- cokoliv dalšího

Takže jsme omotávali mobil, lahev, krabičku s léky, lahvičku, krém…mumifikovat můžete prakticky cokoliv, i části svého těla. Jednoduché, zábavné…


Možná se našel hrob královny Klepatry

25. května 2009 v 10:27 | čajovna

Egyptští archeologové možná našli hrob královny Kleopatry, hrob, který se hledá již dva tisíce let a stále není k nalezení. Hrob, ve kterém spočívá krásná Kleopatra a její milenec, římský vojevůdce Antonius.
Tajemné míst je pod chrámem Tabusiris Magna a je tu prý několik pohřebních komor. Na odkrývání se stále pracuje.
Byl by to tak velký objev, který je roven tak možná objevení hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922. A to byl objev, který navedl spoustu odborníků i laiků na různé myšlenky.

Že by zrovna tento objev byl jedním z klíčových, který nás dovede k prohlédnutí v roce 2012. Podle mayských proroctví by měla právě Sfinga či některé místo v Egyptě přinést zásadní sdělení - že existovala Atlantida a že její znovuobjevení je nadosah…
Těšíte se?

Kreslíme domácí zvířátka

23. května 2009 v 10:10 | čajovna |  Knížky pro děti

Nakladatelství Fragment přišlo s něčím, co se sice na první pohled tváří jako knížka, ale ve skutečnosti je to taková knižní "tabule". Tabule na kreslení. Pět dvojstran pěkně silných leporelových… to dává výdrž. A hlaďoučký povrch, po kterém se dá kreslit fixem… to dává kreativitu. Děti se tu na předkreslené síti a s podrobným návodem naučí nakreslit zvířátka. Jednoduché tvary, kroužky, oválky, uši, ocásky…
A nejen to... s knihou se dá báječně "blbnout"...
Pojďte se podívat JAK...

Jak získat důvěru plachého psa?

22. května 2009 v 8:45 | čajovna |  Zvířata


Je to někdy těžké, ne všichni psi jsou přátelští a k plachosti mohou mít vícero důvodů. Jak se tedy správně přivítat s plachým psem.

Přátelský vztah mezi psem a člověkem je málokdy automatický, vyžaduje vždy mnoho trpělivosti s budování důvěry mezi oběma. Často to obstará již majitel štěňátek, který pak do světa vypouští důvěryhodné a laskavé psy. Jenže když má pes s člověkem špatné zkušenosti nebo zkušenosti velmi děravé či chybějící, může nastat problém…


Bílá klobása v bramboráku

20. května 2009 v 8:24 | čajovna

Máte doma bílou grilovací klobásu, gril v nedohlednu a na pánvi vám nechutná? V nouzi jsem vymyslela následující:
- bramborákové těsto
- grilovací bílá klobása
Na pánvičku navrstvíme bramboráček, do něj jako oči nasázíme kolečka bílé klobásy a opečeme. Vznikne zajímavá a chutná variace…
Dobré chutnání

Pozvánka do Brna - Emoční potřeby ženy u porodu

19. května 2009 v 12:09 | čajovna |  Silný čaj
Ačkoliv je Brno pro některé čtenářky daleko, dovoluji si se svolením organizátorů upozornit na tuto akci. Z jednoho jediného důvodu - téma je nadmíru zajímavé, aktuální a je třeba o něm mluvit.... A Brňandy jsou zvány!!!

Vážení a milí,
dovoluji si Vás pozvat na zajímavou akci v Brně, která se koná v rámci Světového týdne respektu k porodu.
Přednáška "Emoční potřeby ženy u porodu", přednášet bude MUDr.Ilona Burdová, jejíž profesí je psychiatrie.
Místo konání MAMI - centrum porodních asistentek, 20.5. v 17,30hod.
Prosím o předání případným dalším zájemcům. Děkuji a těším se na možné setkání.
Laďka Ryšavá
porodní asistentka
tel.: 731 78 26 78
MAMI centrum porodních asistentek
Bakalovo nábřeží 1, 639 00 Brno
www.mamicentrum.cz

Domácí zmrzlina

18. května 2009 v 8:41 | čajovna |  Kreativní dílna
Výhodou, leč silně pofidérní, toho, když máte věčně nachcípaný děti je, že se vám doma sejde docela dost plastových sirupových lžiček. Výhodou, leč silně pofidérní, toho, když máte dítě nejedlé a vybíravé, je, že se vám nahromadí nedojedené dětské výživy.

Řešení? Výroba zmrzliny…
Potřebujeme:
- plastové lžičky
- kašovité pyré, ovocné
Postup je jednoduchý. Na lžičku prskneme výživu, dřeň či pyré nebo v nouzi i ovocnou štávu, jogurt, sladký tvaroh, cokoliv… a necháme zmrznout. Líže se sice jen z jedné strany, ale dětem to neva… Vlastnoruční chutná nejlépe.

Paní L. a miminko

17. května 2009 v 11:30 | čajovna |  Taroty on-line
Bude? Myslím, že ano. Na jednoduchou otázku jsem použila jednoduchý výklad. V minulosti tu vidím opravdu velké trápení a bolestnou zkušenost spojenou často s pocitem rezignace. Ale už v tuto chvíli se nad vámi uzavírá pomyslný kruh. Měla jste si tímto trápením projít a máte dokonáno. V tuto chvíli dokončujete cíl, který vám byl dán. Trápení, kterým jste prošla a které již pomalu končí vám prostě bylo dáno, proto, abyste mohla ve svém vývoji a duchovním rozvoji popojít dále. Nebojte se toho... V blízké budoucnosti tady také vidím nějaké finanční polepšení, zvýšení životního standartu... to jen na okraj.
A potom?

Stalking aneb jako štvaná zvěř

16. května 2009 v 15:50 | čajovna |  Silný čaj
Poprvé jsem toto slovo slyšela v Ulici... přiznám se, jsem ostuda. Stalking jako trestný čin a zprvu jsem nevěděla o co se může jednat - zadržování na chatě? Omezování? Pronásledování? Byla jsem skoro doma...
Prohledala jsem net a zjistila, že stalking je poměrně závažný a mezi lidmi se objevuje v 2-8% přičemž odborníci zpochyňují horní hranici, neb to by bylo děsivé. Ano. To ano.
Stalking je opravdu pronásledování a původně mělo toto slovo význam v honitbách - štvaní zvěře.

Budoucnost slečny V...

16. května 2009 v 9:52 | čajovna |  Taroty on-line
Milá slečno V., chápu, že si v 28 připadáte ztracená... číslo na vašem hřbetě si o to přímo říká... ale nebuďte. Karty ukazují, že je v brzké budoucnosti před vámi jakési setkání s třetí osobou a to osobou pro vás velmi milou. Nic se neděje bez příčiny a vy v tuto chvíli prožíváte jakési osudové čekání, přičemž úkolem pro vás je změnit úhel pohledu...stáhnout se na chvíli do sebe, ujasnit si své vlastní pocity a znovu si protřít oči a podívat se kolem sebe. Měla byste zpomalit, ano, je tu jakési přesycení současným životem, touha povolit tempo a pokud to neuděláte, může to za vás udělat nějaká nemoc nebo úraz, který vás donutí chvíli ležet v posteli a dumat nad životem. Běžte několikrát na hezkou procházku do přírody a přemýšlejte. Co chce vaše srdce a k čemu vás tlačí okolí? Co opravdu chcete?

Jana Hanšpachová, Zuzana Řandová: Pohádková angličtina

15. května 2009 v 12:08 | čajovna |  Knížky pro děti
Toto je tip na knížku, která ve Vaší knihovně může docela dobře zastat funkci zábavné učebnice angličtiny. Ale pouze v případě, že budete ochotni svému dítěti věnovat čas.
Autorky Jana Hanšpachová a Zuzana Řandová už pro Portál napsaly dvě knihy, které vyučovaly cizí jazyk a Jana Hanšpachová pak třeba Hry pro maminky s dětmi... A tak se dá očekávat, že to bude titul hravý a veselý. A také ano...

Koncepce je velmi vydařená, najdete tu 17 pohádek, těch úplně nejznámějších a také několik méně známých.

V první části je scénář pro úplně jednoduchou dramatizaci, takže si s dětmi můžete zahrát pěkné divadlo. Budete-li váhat nad slovíčky, je tu hned za scénářem slovníček se slovíčky a frázemi. A pak se rozehrává ta pravá hra. Omrzí-li vás tahání převeliké řepy, můžete si zahrát množství dalších her, které s pohádkou více či méně souvisí. Třeba po pohádce o Ošklivém kačátku si můžete zahrát množství dalších kachních her. Často se děti nezastaví a hry vyžadují i pohyb, což je jistě chvályhodné. A budou-li unavené, je tu něco slovních hříček, dokreslovaček a klidných her, při kterých je nutné trochu přemýšlet.

Kouzla a čáry, výklady budoucnosti - za peníze, za peníze...

14. května 2009 v 9:41 | čajovna |  Taroty on-line
Tak mě to zase nutí napsat článeček a vylít si dušičku. Zrovna včera jsem se za deště procházela a zašla k jednomu paneláku, kdoví proč? Tam zrovna zmizel jakýsi obchod s foťáky a živě tam vznikal salon nehtové krásy, kosmetiky a výkladu karet. Zvláštní kombinace, co říkáte? Na druhou stranu proč ne.
Poslední dobou jsem sama pocítila, že bych mohla služby kartářů či kartářek vyhledat. Samotné se mi vykládá špatně, znáte to, mám sklony si nadržovat, není to ono... Nezávislý pohled by to chtělo. A tak jsem se jala hledat. V blízkém okolí - nic extra, až na tento obchůdek... hledala jsem na netu... ale - téměř všechno je to za peníze!!!
Nic proti, na výklady karet můžete mít živnosťák a normálně se tím živit...Dokonce mi jedna kartářka před lety řekla, že talent mám a mohla bych se tím živit.
Mě je to proti srsti!!!
Zatím...

Švípková

13. května 2009 v 8:20 | čajovna |  Vaření, recepty

Švípková je kombinací šípkové a svíčkové. Vlastně je to úplně jednoduché a tááák dobré. Potřebujeme jen čtyři základní ingredience:
- petržel
- mrkev
- šípkovou marmeládu
- smetanu

Cesta k mírnosti - pro paní L ....

12. května 2009 v 9:15 | čajovna |  Taroty on-line
Milá paní L, děkuji za důvěru... Vaše situace je bolavá, ale není to konec světa. Přemýšlela jsem o tom, zda si vyložit na vás a tentokrát jsem to udělala opačně. Zeptala jsem se karet na vztah vašeho milého k vám, na důležitost a význam, který jste pro něj měla či stále máte...
Výsledek?
Váš vztah jako celek je charakterizován určitou mírou výbušnosti, vytrháváním z klidného plutí životem. Možná tak trochu provokace, ale není v tom obsaženo zlo. Je to spíš rozpustilé dovádění, které čas od času překročí nějaké meze...
Znamenáte pro něj šanci, šanci k něčemu novému, k něčemu, o čem cítí, že by mohlo být zdrojem pěkného potěšení nebo dokonce trvalého hezkého vztahu. Bohužel nevím, která z těchto dvou možností to je, ale určitě tam mezi vámi vznikalo něco, co ho obohacovalo, díky čemu našel v sobě něco důležitého, kousek sám sebe...

Pro paní R...

11. května 2009 v 8:24 | čajovna |  Taroty on-line
Moje karty paní R. před časem předpověděly jakési tendence. Vyplnily se, ačkoliv jsem pevně doufala, že budou směrovat do jiných oblastí...no, nejsem tak dobrá...bohužel. Přesně jsem to netušila. Takže jak dál?
Paní R., paradoxně je celá tato svízelná a bolestivá situace pro vás novou šancí. Neptala jsem se ve výkladu na žádnou otázku, vy sama jste také netušila na co se ptát... a tak jsem prostě rozhodila karty, aby mi ukázaly, co s vámi je a jak s vámi bude... Je tu opravdu karta Luny, která v nejjednodušším významu znamená jakousi faleš, přetvářku, bolestné procitnutí...Bolestné karty tu máte další hned dvě. Jednu, která značí vrchol současné situace, tedy hlavní tendenci a pak tu, která směřuje do velmi blízké budoucnosti. Emoce a zatvrzelost vyhrotí situaci a vedou k žalu a bolesti. Nenechte se strhávat emocemi k jednání, které není možné vzít zpět a kterého byste mohla brzy litovat... Na druhou stranu zcela logicky je za touto kartou mečová desítka, která značí vystřízlivění, rezignaci, bolestnou skleslost, poučení... Může být všechno negativní, ale také pozitivní s tím, že pozitivní zvrat je pouze na vás.
A nyní to nejdůležitější.

Bosorka...

11. května 2009 v 6:10 | čajovna |  Hudba mého srdce....

Pamatujete? To byl hit! Ti chlápci by už sice mohli být mým tátou, ale šlape jim to obdivuhodně... jo jo, mimochodem. Víte někdo, co je to "bosorka"????
(čarodějka???)

Věštecká soutěž!!!

9. května 2009 v 9:07 | čajovna |  SOUTĚŽE

Je tu nová soutěž, která bude trvat více než měsíc a bude velmi zajímavá...
Opět "názorosběrná"....řekla bych...

Podělte se o vaše zkušenosti s kartáři či věštci, numerology, astrology...

Byli jste někde osobně? Jak to tam vypadalo? Odhalil vás ten člověk, splnilo se to, co vám povídal...?

Nebo máte zkušenost s věštěním na dálku, on-line, po Skypu, ICQ, po chatu...
Názory čekám do 19. června 2009 na:

Pojďme si o tom povídat... Budou-li vaše názory zajímavé, budeme si je průběžně ve zvláštním článcích představovat...

A na konci soutěže jeden z vás získá knížku z nakladatelství Metafora - Můj anděl strážný musí být asi unavený... Vítěze se dozvíte v sobotu 20. června a tomto zaktualizovaném článku... Upozornění na něj bude v horní části čajovnických stránek..
Hodně štěstí...

Pokusy s želatinovými bonbony

8. května 2009 v 6:08 | čajovna |  Kreativní dílna
Tak tenhle nesmysl u nás zaznamenal kardinální úspěch... želatinové bonbony, jak známo ve vodě nějak reagují. Zvětší se nebo se naopak rozpustí v odporný sliz.
Potřebujeme:
- vodu ve sklenici
- želatinové bonbony (více druhů vítáno)

A pokus je jednoduchý, prostě je hoďte do vody a čekejte. Zhruba za 12 hodin je zcela jasno, některé druhy se rozpustili (Jojo medvídci) a jiné nabobtnaly (želé bonpari)... Nabobtnalé želé je opravdu jako želé na buchtě, měkké a jemné. Jak chutná nevím, neměla jsem odvahu...

Giacinta Carusová: Magický čtverec Albrechta Dürera

7. května 2009 v 9:16 | čajovna
Kniha Giacinty Carusové Magický čtverec Albrechta Dürera je dobrým čtením pro několikero druhů čtenářů - pro milovníky historie, pro milovníky napětí a detektivky a také špetkou pro milovníky romantického čtení.
Albrecht Dürer byl mladý, velmi talentovaný malíř. Prodával své obrazy, později rytiny a zajistil tak své rodině, tedy vlastně pouze své ženě, protože děti neměl, výborné živobytí. Duncan Beck a Celia Swintonová se díky jeho obrazu a vlastně celému jeho odkazu v současnosti dostanou až na samou hranu zákona. A posléze i daleko za ní.

Román je velmi zajímavý tím, že se tu prolínají dva světy. Ten současný, kdy londýnská advokátka a vyhlášený znalec Dürerova díla přijíždějí za klientem, který chce ocenit jedno jeho snad doposud neobjevené dílo. Klient je nalezen mrtev a Duncan a Celia se rázem ocitají na útěku, protože jsou podezřelí z několikanásobné vraždy. Útěk je popisován vcelku bez zvláštních zajímavostí, zápletka se celkem dá předvídat, takže je osvěžení v podobě historických okének do světa malíře Albrechta a jeho ženy Agnes, opravdu čtivé. Historické pasáže mne osobně zaujaly mnohem více, než líčení dlouhých pochodů a přesunů, hádek a přibližování podezřelé dvojice. Skoro se mi zdálo, že mne příběh ukolébal do nudné ospalosti, talentovaný malíř již byl mrtev, když tu se stalo něco velmi překvapivého i v druhém, dnešním příběhu... takže pozornost je zase vyburcována. Ale to už se blíží celé rozuzlení a to vám prozrazovat nebudu...:-)

Květnové zahradničení

6. května 2009 v 6:07 | čajovna |  Rostlinstvo
Všechno kvete a jaro je v plném proudu, dokonce často už připomíná léto. Určitě jste už vytáhli veškerý zahradní nábytek a možná je za vámi i první grilovačka…. Letos přišlo jaro, nebo už je to léto? Pěkně brzy...
S čím na nás vyrukuje zahrada nebo pokojové rostliny? Pojďte si přečíst podrobný návod...

ZAHRADA

Sejeme slunečnice
Do poloviny května vyséváme slunečnice přímo na stanoviště.

Letáková srst pro kohokoliv

4. května 2009 v 0:51 | čajovna |  Kreativní dílna
Dětičky budou tentokrát tvořit krásnou kravinku Potřebujete:
- nůžky nebo ruce
- vystřihnuté zvířátko
- lepidlo
- barevný papír, v nouzi letáky

Takže letáky nastříháte na kousky nebo natrháte. To děti mimořádně baví. A pak je nalepujete na šablonu králíka, slepice, ptáčka, kytičky, v podstatě lze použít cokoliv. A nalepujete šabloně "srst".

Miloš Nesvadba, Alena Svobodová: Abeceda se zvířátky

3. května 2009 v 0:51 | čajovna |  Knížky pro děti
Potřebujete něco, aby se vaše děti lépe naučily písmenka?
Potřebujete něco, aby se vaše děti zdokonalily v psacím písmu?
Potřebujete něco pro nejmenší, aby si mohly prohlížet obrázky, poznávat svět?

Pak potřebujete právě tuhle knížku. Je úplně jednoduchá, skoro jako leporelo pro nejmenší. Ke každému písmenku abecedy tu najdete něco obrázků zvířátek, které začínají právě tímto písmenkem, děti poznají aligátora, kraba, jezevce nebo jesetera. Známá i méně známá zvířátka namaloval Miloš Nesvadba a to je samo o sobě zárukou kvality a veselého pokoukání. Krátký verš ke každému písmenku napsala Alena Svobodová. Chcete ochutnat?
Tak co třeba veršík k písmenu...L? Jako léto?
"Lev a máma lvice,
mají dětí více.
Jsou to malá lvíčata,
hrají si jak koťata."

Vydalo nakladatelství Fragment, 2009 www.fragment.cz