"Než nám bude šestnáct" a "Čarodějnice se nelíbaj"

2. dubna 2009 v 9:01 | čajovna |  Knížky pro děti
Dnes Vám představím dvě publikace, které jsou určeny pro ten
nejúžasnější věk v životě ženy -cloumající pubertu :-)))). Ne, ne vážně si nedělám legraci, možná v těch 15,16 je to trošku nadnesené, ale s odstupem let... Tyto dva tipy jsou určeny pro rodiče, na skvělý dárek, ale hlavně - a tím vás asi překvapím - i pro vás samotné.

No řekněte... nepřečetla byste si něco takového s odstupem let? Asi si nepůjdete tyto knížky koupit sami pro sebe, ale máte-li deseti, dvanácti...leté dcery, neváhejte. A neváhejte si je přečíst i sami, nebo si je půjčit v knihovnách, protože vás odnesou do skvělých výšin a vzpomínek na vlastní sladkobolné dětství. Každá z těchto knih je trošku jiná, pojďme se na ně podívat...
Hortense Ullrichová: Čarodějnice se nelíbaj (Albatros)
Čarodějnice se nelíbaj - proč? No, to se dozvíte právě v této knize. Autorka je úspěšnou spisovatelkou právě prózy pro mladé. Prý umí vykreslit povahu a citlivost dospívající mládeže.
No - ano - to opravdu umí. Pokud ve vás zůstane nějaký dojem po přečtení, bude to právě tento. Skoro si budete myslet, že deníček (kterým je kniha psána) psala opravdu nějaká mladá dívčina s prvním uhrem na čele. Vynikající jsou dialogy, které přesně odrážejí myšlenky a zmatky mladé dívky, která právě přechází z dětství do dospělosti. Vynikající jsou myšlenky, vynikající je popis. Zejména trapasů, kterých je tu požehnaně.

Aby nebylo všechno až tak reálně, je tu také ta podivná paní v parku, kterou hlavní hrdinka potkává tu ráda, tu méně ráda a která jí neustále dává tu samou radu - čarodějnice se nelíbaj a pak je tu taky tajemný talisman.


Caroline Plaistedová: Než nám bude šestnáct (Mladá Fronta)Příběh je čtivý, psán formou kapitol. Dvě kamarádky Anna a Beth se rozhodnou, že přibližně za rok se z nich stanou "cool" holky. Důležité je vypracovat si seznam věcí, které na sobě chtějí zlepšit. Jak se jim bude dařit toto plnění seznamu, to je spíš shluk katastrof. Obyčejných, věrohodných, šílených. Jak dopadne domácí prodlužování vlasů? Protože prodlužovat vlasy profesionálně - to je děsně drahé! Touha po snědé pleti, po tetování, po prostřeleném uchu nebo po ladné chůzi na vysokých podpatcích.

Tato knížka mě velmi pobavila a věřím, že pobaví i ty, pro které je určena - tedy dívky od deseti let výše.
Kterou?
"Než nám bude šestnáct" je autentičtější, lépe sedí do kontextu českých dívek a českých poměrů, hrdinky nejsou ničím výjimečné, ani svými názory, ani svým vzhledem, je to příběh opravdu prachobyčejný, o více však přesvědčí čtenářky, aby se s hrdinkami ztotožnili. A to je právě silná stránka celého příběhu, čtivě popsáno něco, co se může stát i vám...

V "Čarodějnicích" s tím můžete mít trochu problém, ne každý uvěří, že potkáte v parku sedět divnou dámu s názory o kouzlech...Ale forma deníku činí čtení atraktivní a možná o něco lépe jsou zde rozpracovány "pubertální dialogy", lépe je tu charakterizována ta zmatečnost, myšlenkové pochody -náctiletých.

Takže kterou? A vůbec... přečtete si někdy ještě rádi tyhle románky pro dívky?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 your-crazy-neighbor your-crazy-neighbor | Web | 8. ledna 2012 v 14:03 | Reagovat

Já jsem nedávno přečetla Než nám bude šestnáct a moc se mi knížka líbila :) Po nějaké době konečně příběh co chytnul a nepustil !:D

2 Adele a Terry Adele a Terry | Web | 26. dubna 2012 v 14:24 | Reagovat

i love book!

3 Rolf Rolf | E-mail | Web | 26. června 2012 v 13:25 | Reagovat

Ale jo, proč ne....:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama