Dubnové zahradničení

2. dubna 2009 v 0:32 | čajovna |  Rostlinstvo
Duben již hřeje svými paprsky a vytahuje na svět první nesmělá kvítka. Kvetou voňavé fialky a brzy se objeví i první kvetoucí stromy.


ZAHRADA

Stříháme zimostráz
Jinak též buxus je velmi odolná stálezelená dřevina. Lze z něj vytvářet různé tvary, koule, čtverce či dokonce nějaké extravagance. Je velmi mrazuvzdorný a lze ho stříhat kromě mrazivých měsíců v podstatě kdykoliv. Na jaře je však nejvhodnější období. Zastřihujeme ho však pouze při zatažené obloze, nikdy ne při pálícím slunci, jinak hrozí popálení listů, které byly do té doby skryty vrchními větvičkami.

Sázíme lilie
V dubnu sázíme cibule lilií a to jak do květináčů, tak na volnou zahradu. Do květináčů se hodí spíše nízké odrůdy. Cibulky sázíme v hnízdech asi po 3-5 kusech a překrýváme je vrstvou zeminy vysokou asi 10-15 cm. Kvetou v červnu či červenci.

Sázíme jiřinky
Hlízy jiřinek opouští své zimoviště a stěhují se do zeminy bohaté na živiny. Ihned k nim dáváme i opěrné tyčky, hlavně pro druhy, které rostou do větší výšky.

Nakupujeme sazeničky
Nové trvalky či letničky nakupujeme právě nyní. Vždy prohlédneme zdraví rostlin, nesmí být napadeny škůdci ani zaschlé. Měli by mít dobře vyvinutý a prokořeněný kořenový bal, což zjistíte, když se podíváme na květináč zespodu, kořínky by měly být prorostlé drenážním otvorem.
Než nám však vyrostou do plné krásy, musíme počítat s 4-6 týdny času.

Lze vysazovat popínavé růže
V dubnu lze vysazovat popínavé růže, pokud jste to nestihli na podzim. Nezapomeňte na stylovou oporu pro šlahouny, aby celý dojem byl krásný a romantický.

Prvosenky nevyhazujte
Odkvetlé jarní květiny jako například prvosenky či šlechtěné primule nevyhazujte. Zasaďte je do zahrady či do záhonu na terase a tam krásně pokvetou každé jaro.

Narcisy do vázy?
Klidně, nejlépe je řezat je brzy ráno nebo večer a pak je minimálně 12 hodin nechat v kbelíku s vodou, aby z nich vyšel jedovatý sliz. Poté se mohou bez obav kombinovat s jinými řezanými květinami.

DOMA

Oleandr chce taky ven
Ze zimoviště odnášíme též oleandr, ten však můžeme rovnou dát na jeho místo - klidně na plné slunce.

Končí zimování i choulostivých druhů
Jakmile nehrozí noční mrazy, můžou své zimoviště opustit i choulostivé nádobové rostliny. Nejprve je postavíme do polostínu a až po otužení přenášíme na své stanoviště.

Škůdci
Nyní se plně projevují suché měsíce, kdy jsme v zimě topily a vzduch měl málo vlhkosti. Často se zde na květinách usadí třásněnky. Pomohou nám biologičtí nepřátelé a modré lepenkové desky, na které třásněnky nalétají.

Po přesazení nehnojte
Pokud přesazujete pokojovky, pak je zhruba 6 týdnů nehnojte. Substrát pro tuto dobu sám o sobě obsahuje dostatek živin.

Seřízněte plazivky
V tuto dobu se vám odvděčí plazivé rostliny za sestřižení dlouhých a často vytáhlých šlahounů novým bujnějším růstem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 2. dubna 2009 v 8:56 | Reagovat

Dobré ráno, tak já se asi do těch úprav pustím. ☺

2 čajovna čajovna | 2. dubna 2009 v 9:02 | Reagovat

já taky... super, dneska jsem zjistila, že banánovník obrůstá...:-) nezmrzl, neuschl...hurá

3 Slávek Slávek | Web | 2. dubna 2009 v 12:30 | Reagovat

hmmm, dík..končím s netem a mažu na zahrádku:-))..typická ženská, jak nenásilně dokáže vyhnat chlapa makat:-)))

4 čajovna čajovna | 2. dubna 2009 v 13:52 | Reagovat

Slávek: :-) ou, šťastný to muž, kterého lze někam vyhnat. My jsme bezzahrádkoví... takže já čistě teoretizuji... ačkoliv jsem si dneska došla koupit do OBI semínka bylinek a truhlíky na balkoně už se těší...

5 primula primula | Web | 6. dubna 2009 v 6:53 | Reagovat

To zahradničení na jaře je nejhezčí. Přestože se o rostliny musíme starat celý rok, to jarní je krásné jak opatrujeme každou první vykvetlou kytičku, očima vytahujeme první lístečky ze semínek. A nikdy půda tak nevoní jako na jaře.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama