Ondřej Havelka, Michaela Lorencová: Nahá Afrika

28. března 2009 v 15:54 | čajovna |  Knížky pro ostatní
Titulní strana této publikace je již díky svému obrázku zajímavá, ostatně zajímavý je i název. Ovšem nebude to zdaleka jenom o nahatých afričanech, i když o těch bude řeč nejvíce.
Již úvodní text jej plný superlativ, zanechá ve vás velkolepý dojem a rozhodně budete mít chuť číst dál.
Tak schválně, říkala jsem si, bude to opravdu tak zajímavé, jak autoři slibují? Nebo se jen tak chválí?

Nechválí, jsou realisté…
A velmi suroví realisté. Popravdě, po dočtení knížky jsem došla logicky i jejich poděkování. Bylo jim lehce přes dvacet (22 a 23 let) a vydali se na dva roky dlouhou cestu po africkém kontinentu, navíc nesmírně nebezpečnou. A představila jsem si sebe samu v roli těch rodičů, kterým tu právě děkují… Asi bych za ty dva roky hrůzou zešedivěla… A ještě víc bych šedivěla ve chvíli, kdy bych si přečetla Nahou Afriku…
Ale vezměme to od začátku…


Obrázky a fotografie mají atmosféru, jsou často velmi detailní, kvalitní a málokdy máte možnost si prohlédnout tak podrobně kůži afrického domorodce nebo opravdu kvalitní a krásné doplňky a jiné ozdoby jejich těl.

Dozvíte se, že Afrika není jen jakýmsi romantickým kontinentem zeber a žiraf, ale hlavně plná rozdílných kultur, rozdílných domorodých kmenů. Autoři mezi nimi procházeli pěšky či autostopem, často překonávali i desítky kilometrů po svých, nejsnáze si to představíte ve chvíli, kdy jim 40 km vzdálenost připadá jako malý skok. Trápila je nesmírná únava, hlad, nemoci, často i ohrožení života.

Magický, leč nebezpečný svět
Velmi často je tu řeč o woodoo, dokonce oba měli tu čest setkat s jeho negativním působením. Je to v našich podmínkách opravdu k nevíře, ale mrazí z částí, kde jsou popisováni domorodí kouzelníci a šamani, zejména ti plni negativních energií. Jeden tu je popisován dokonce tak, že ani nemůže být z pekla, protože v pekle by se ho jistě báli…
Afričané často používají různé rostliny, které působí jako halucinogeny a tak zážitky jsou někdy velmi zajímavé až mystické. Najdete tu mnoho různých informací, například to, že jeden z kmenů, Dogoni,
podle starých legend ani není ze zemského povrchu. Má snad mimozemské kořeny? Kdysi, když byla jejich planeta ohrožena zánikem, pár vyvolených bylo převezeno na planetu s podobným klimatem….

"Několikasetleté astronomické znalosti kmenových náčelníků jsou naprosto neuvěřitelné. Předávají se z generace na generaci. Dogoni tvrdí, že pocházejí z oblast Siria (souhvězdí Velkého psa), vzdálené 8,7 světelných let od Země. Také vědí, že okolo Siria nyní obíhá již vyhaslé slunce Sírius "B" - Po-tolo, které je ale okem neviditelné! Našimi astronomy bylo jako "Bílý trpaslík" objeveno teprve v roce 1915. Navíc tvrdí, že se v systému nachází i další hvězda….

Dotkneme se i kontraverzních témat jako je ženská a mužská obřízka a možná v kontextu pravé africké atmosféry nevyznívá tak šíleně, jako je to u nás někdy prezentováno. Je to prostě jejich tradice a jejich zvyk. Stejně jako rituální prořezávání dolních rtů a vkládání ozdobných talířků, někde se domorodci ke zkrášlení těla jizví, do nařezaných ran vsypávají popel a vzniká tak kupodivu velmi hezké zdobení těla. Je tu mnoho druhů nejen černošských ras, domorodých kmenů a jejich životní styly jsou v něčem velmi podobné, v jiném velmi odlišné. Jsou opravdu nejkrásnější masajové? Nebo himbové? Je to na vás, máte možnost se s nimi seznámit…
Nebo napsat samotným autorům, na přebalu najdete nejen jejich miniživotopis, ale také e-mailový kontakt.

Chyběly mi mapky…
Rozsah je zhruba 90 stran textu a mnoho fotografických částí, takže je to tak akorát. Neunaví, potěší a udrží v napětí. Možná jediným nedostatkem je absence nějaké mapky. Kdo nezná Afriku důvěrně nebo nemá v hlavě její mapu, těžko si představí, kde se právě ti dva dobrodruzi nachází a jak velké vzdálenosti museli překonat. Občasné proložení textu mapkou s naznačenými směry a klíčovými místy by byla třešničkou na dortu a cestou k dokonalosti.

Vydalo nakladatelství Mladá Fronta, 2008
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 28. března 2009 v 22:19 | Reagovat

už ta obálka se mi líbí :)

2 čajovna čajovna | 29. března 2009 v 8:01 | Reagovat

pavel: to věřím ;-), ale obsah je ještě lepší...a uvnitř jsou i obrázky pro dámy (když to teda budu brát ryze "komerčně a nahatě")...  

... ale je to jeden z nejlepších cestopisů, či spíš nejzajímavějších i pro  laika, potvrdil i manžel, a ten cestopisy rád :-)

3 WhiteShadow WhiteShadow | E-mail | Web | 18. června 2009 v 18:02 | Reagovat

Děkuji za jistě zajímavé doporučení.

4 Rosalyn33Farley Rosalyn33Farley | E-mail | Web | 5. ledna 2012 v 18:19 | Reagovat

That is understandable that money can make people free. But how to act when one doesn't have money? The only one way is to try to get the <a href="http://goodfinance-blog.com">loans</a> or just short term loan.

5 Barča Barča | 10. ledna 2016 v 17:38 | Reagovat

Doporučuji jejich novou knihu Cesta k branám Damašku VÝCHODNÍ AFRIKOU. Je to naprosto strhující čtení.

6 Barča Barča | 10. ledna 2016 v 17:39 | Reagovat

Doporučuji jejich novou knihu Cesta k branám Damašku VÝCHODNÍ AFRIKOU. Je to naprosto strhující čtení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama