Únorové zahradničení

2. února 2009 v 8:50 | čajovna |  Rostlinstvo
V únoru ještě bývá zima v plném proudu, ale koncem měsíce se již můžeme dočkat prvních jakoby jarních dnů. A příroda to moc dobře ví. Takže už vás svrbí prsty na nějaké to zahradničení? Zde je pár tipů do zahrady i na doma.
ZAHRADA

První plevel?
No ano, již v únoru se můžeme s motyčkou projít po zahradě a zlikvidovat první plevele.

Skalničky
Skontrolujeme skalničky, pokud se mezi nimi příliš slehla půda a mají obnažené "krčky", pak je opět mírně přitlačíme do země.

Připravujeme záhony
Pokud půda není zmrzlá, připravujeme půdu kypřením pro jarní setí.

Vyséváme papriky a rajčata
Od začátku února do začátku března je ideální doba pro výsev paprik. Semínka zasypeme slabou vrstvou perlitu či substrátu a zalijeme. Nejlépe klíčí při pokojové teplotě a pokud se jim objeví první opravdové lístečky, přesadíme je do samostatných kelímků.
Stejně tak vyséváme i rajčata.

Tvarování ovocných stromů
Pokud nemrzne, tvarujeme ovocné stromy řezem. Stejně tak řežeme i angrešty a ostatní bobuloviny.Řezné rány natíráme hojivým prostředkem, který zabrání hnilobě a jiným nemocem.


DOMA

Náročné jaro
Jaro se pomaličku blíží, ale rostliny jsou vyčerpané po dlouhé době bez světla a v suchém vzduchu. Změna barvy listů někdy signalizuje napadení škůdci, nedostatek živin či špatnou vodu na zálivku.

Ibišek
Ibišek v únoru seřezáváme, bohatě obrazí a to doslova před očima. Nové lístky rostou kosmickou rychlostí a brzy se jistě dočkáme květů, zvláště, pokud začneme hnojit fosforovým hnojivem.

Bramboříky
Odkvetlé bramboříky necháme zatáhnout do hlíz, pak je očistíme a zasadíme do nové zeminy tak, aby dvě třetiny hlízy vyčnívaly ven. Uchováváme v chladu.

Klívie
V únoru kvetou klívie, jinak též řemenatky. V minulém měsíci jim narostly květní stvoly a již jsou v teplé místnosti. Jakmile nasadí poupata, začínáme přihnojovat a pravidelně zaléváme.

Gloxínie
Ty pro změnu také končí dobu vegetačního klidu a tak je přesazujeme tak, aby hlava hlízy byla nad úrovní zeminy. Pěstujeme je v mírně vlhké zemině. Jakmile vytvoří kořeny a listy, zaléváme pravidelně a přihnojujeme. Gloxínie potřebují vlhký vzduch a nesnáší průvan.

Začínáme hnojit
Koncem měsíce můžeme začít přihnojovat všechny pokojové rostliny. Většinou je na nich již vidět první znak jara - začínají obrážet a růst nové listy. Začínáme však v prvních dávkách s polovičním než doporučovaným množstvím hnojiva.

První přesazování
Již je možno přesazovat první rostliny, které o to volají tím, že jsou jim těsné květináče či špatně rostou. Rostliny vyklopíme a zasadíme do květináče většího jen o 1-2 cm, prostě tak, aby se vám do prostoru mezi kořenový bal a nový květináč pohodlně vešly prsty.

Probouzí se kaktusy
S prodlužujícími dny se probouzejí i kaktusy. Začínáme je po době zimního klidu opět zalévat a nepatrně přihnojovat.

Pozor! Sprchování
V rámci jarní očisty rostlinám prospěje osprchování, jemná sprcha vlažnou vodou spláchne zimní prach a nečistoty.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama