Ragdoll, kočka zahalená mýty

10. února 2009 v 0:05 | čajovna |  Zvířata
Prý necítí bolest či jsou potomky zázračné perské bílé kočky. To kdysi tvrdila Ann Bakerová, která prý svoji kočku sebrala zpod kol aut jako "hadrovou panenku". Kočka přežila, vlastnot povolné hadrové panenky jí však zůstala...Dnes však již víme, že to byl jen chytrý obchodnický trik a ragdoll kočka je zcela normální kočka. Ovšem ne docela...zvláštní je zcela určitě.

Pro úplnost, zmiňovaná Ann Bakerová v 60. letech v Kalifornii opravdu spářila svoji perskou bílou (některé prameny uvádí, že to byla kočka čistě angorská) s birmským kocourem. A její koťata jsou považována za základ chovu ragdollů. Jejich matka byla prý natolik dokonalá, že své vlastnosti, tedy úplnou svalovou poddajnost a ochablost při zvedání a necitlivost vůči bolesti, předávala dál na svá koťata, ačkoliv to byla vlastnost získaná po autonehodě. Zašlo to poněkud do extrému, zapálená chovatelka před televizními kamerami házela svými kočkami proti zdi, aby demonstrovala jejich poddajnost a necitlivost k bolesti.
Ann Bakerová nakonec prohrála, ačkoliv získala autorská práva na název plemene "ragdoll", chtěla po ostatních chovatelích procenta ze zisku z prodeje. Neuspěla. Ziskuchtivost v tuto chvíli zvítězila a ať Ann Bakerová opravdu věřila svým smyšleným mýtům, nebo ne, výsledek se dostavil jediný. Nikoliv zanedbatelný, kočka ragdoll šla na dračku.

Trnitá cesta k chovatelům...
V současnosti je toto plemeno uznáváno v USA, ovšem byla to cesta trnitá a dlouhá. Nikdo přesně netušil, zda je plemeno opravdu geneticky čisté a tudíž vhodné ke schválení. Po důkladném zkoumání se dochází k závěru, že ragdoll kočky se vyskytují ve čtyřech základních barvách, seal, chocolate, blue a frost (lila), plus různé kombinace s bílými skvrnami, celkem tedy dvanáct barevných variet.

Do Evropy přišly tyto kočky až v roce 1981 a poprvé do Velké Británie. O další dva roky později pak do Německa a odtud pak do celé Evropy. Mnoho chovatelů dnes najdete i v naší zemi, na výstavách jsou čas od času také k vidění a rozhodně je to krásná podívaná...

Foto: L. Tučková
Fotografie jsou soukromým vlastnictvím autora chráněné autorským právem a jejich kopírování je zakázáno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 babča babča | Web | 10. února 2009 v 13:01 | Reagovat

kočičky ja můžu doma máme dvě i když obyčejné bez rodokmenu jsou to naši mazánci

2 kreperat kreperat | Web | 10. února 2009 v 14:39 | Reagovat

kde je tvoje zpověď? dík za koment, jj brambory miluju, založil jsem novou rubriku "jen tak" a baví mně, zatím... ahoj:)

3 Janča Janča | 24. října 2009 v 17:36 | Reagovat

budu mít ragdollí kočičku a chci koupit přepravku, ale nevím jakou má mít výšku, aby se v ní kočička až vyroste cítila pohodlně ale zase ať není nepřiměřeně velká a nezabírá moc místa. prosím o odpověď a děkuji.

4 čajovna čajovna | 24. října 2009 v 21:04 | Reagovat

Jančo, asi bych brala větší, pro větší plemena,máme britku, a klasická přepravka je tak akorát, pro ragdollku bych ji asi viděla jako nepohodlně malou....
Tak trošku větší, v prodejně by měli poradit :-)
Hodně štěstí a gratuluji ke kočičce...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama