John Maxwell Coetzee: V srdci země

14. února 2009 v 0:31 | čajovna |  Knížky pro ostatní
Pojďme se poprvé podívat do knihy, které je věnován tento víkend. Můžete o ní také soutěžit!!!
John Maxwell Coetzee je autor ověnčený Nobelovou cenou a v tomto jeho díle nečekejte nic obyčejného. Ano, vypráví příběh zcela obyčejné a nezajímavé zatrpklé mladé ženy žijící v charakteristickém prostředí jihoafrické farmy. Ovšem forma, jakou je příběh vyprávěn je fascinující a neuvěřitelná a smývá rozdíly mezi sny, myšlenkami a skutečností...

Hlavní hrdinka se krutě nenávidí...

"...mám věřit, že tato kreatura byla někdy dítětem, mám věřit, že se narodila z lidské bytosti? Je snažší si představit, jak vyleze odněkud zpod kamene, olíže si z těla temně zelený vaječný sliz, nabere směr a začne se plazit k této farmě, kde se usadí za dřevěným obložením..."


Promyšleně se hnípe ve stoce splné svých vlastních nedostatků a zveličuje je do černého a temného třpytu, který ji zaslepuje.

"Jsem jeden velký omyl! Jediná černá ryba jsem musela být zrovna já! Nebyla jsem sestrou žádné z nich, byla jsem jen nepodařenec, byla jsem žralok, mládě černého žraloka. Proč jsi to nepoznal a nepodřízl jsi mi krk?"


... ptá se svého otce v myšlenkách. Matka jí zemřela velmi mladá a otec? Ten "bass", majitel africké farmy plné ovcí není v jejích očích laskavým otcem... panovačný, odtažitý... nebo je panovačná a odtažitá ona?

Je zde zpracováno silné téma. Čte se složitěji, vyžaduje soustředění, ale nenudí, strhne vás do děje, nutí držet knihu v ruce a dozvědět se víc.
Promyšlené a dokonalé vykreslení složité osobnosti té "nepodařené" dcery farmáře, té staré panny, která si na své zatrpklosti postavila životní filozofii...

Velmni by mne zajímalo, jak ji vidí ostatní. Jako zatrpklou, zlou nebo jako směšně nenápadnou, bez špetky sebevědomí...? Sotva mne tato otázka při četbě začala drásat, dozvěděla jsem se odpověď. Děj se zvrhá do nejkrutějších lidských vášní, touze vraždit, k vraždě...k žárlivosti na svého otce...chladnokrevné pohřbívání mrtvého těla... a ke ztrátě panenství. Nikoliv však z lásky, ale z nenávisti...!!!

O tuto velmi zajímavou knížku z nakladatelství Metafora máte možnost soutěžit! Valentýn je sice dnem pozitivních vášní, ale my dnes a hlavně zítra nahlédneme pod pokličku ryzí syrovosti...
Přijďte zítra a přečtěte si několik pikantních a strhujících ukázek. Dozvíte se také soutěžní otázku...

Zvu Vás!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 čajovna čajovna | 22. února 2009 v 9:20 | Reagovat

Vítězem soutěže se stává : Václav Dřízhal, na jehož adresu putuje tato zajímavá publikace.

Správná odpověď zněla: "pižmo, pot a kouř" a na čajovnickou adresu přišlo celkem 89 správných odpovědí.

Doufám, že se Vám soutěž líbila, všem velmi děkuji za účast a těším se při další soutěži - už je na cestě k vám!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama