Ondřej Neff: Čtvrtý den až navěky

2. ledna 2009 v 1:00 | čajovna |  Knížky pro ostatní
"Je zelenej a teče z něho rosol?" ptal se Ota Klimeš opatrně.
"Nedělej si srandu, mluvím vážně. Ten vůl si usmyslel, že jsi taková ta ženská s plechovou podprsenkou na kozách a v plechovejch plavečkách a že tě vycucá a pak mu vyrosteš na prdeli jako poupě, rozumíš?"

Tak to je ukázka z povídky "Kontakt", kterou považuji za jednu z nejlepších v této povídkové sbírce. Ondřej Neff mistrně vylíčil zážitky jednoho řidiče náklaďáku, který je zcela obyčejný fanoušek sci-fi. Průšvih nastává ve chvílí, kdy se setká s mimozemšťanem, který je také fanouškem sci-fi. Ovšem toho jejich, mimozemského. Jak si představují pozemšťany?


Nejsou to však jen mimozemské fikce, ale naleznete tu také povídky, které se dotýkají dalších fantazijních témat, která jsou však trochu morbidní. Kdoví, třeba se vážně stane, že bude konzumace hovězího zakázána a přísně zapovězena, protože lidstvo bude mít na talíři maso lidské, ovšem (považme tu ohlazenou morálku!) ze speciální lidské rasy, jejíž "chov" je běžný právě pro tento konzumní účel.

Lze této knize něco vytknout?
Možná ano, napadlo mne to hned při čtení první povídky. Autor rozehraje mistrný příběh, rozproudí vaši fantazii na plné obrátky a najednou FIK - konec! Tak překvapivý konec, že je to čtenáři až líto. Na druhou stranu, případné jiné konce si může při dlouhých zimních večerech domyslet sám, že?

Dílo je to mistrné
Povídky jsou čtivé, předchází jim malý úvodník, který někdy ukazuje na zajímavosti tématu, na autorovy úvahy nebo na nějaké zajímavé pozadí povídek. Například jedna "Čtvrtý den až navěky" byla zařazena mezi nejlepší evropské sci-fi povídky pro americké čtenáře. Osobně si myslím, že v knize je mnoho lepších, ale opravdu nejsem zas až takový sci-fi fajnšmekr. Dá se říci, že zde není žádná, která by mne vyloženě nudila a nezaujala. Ve všech je něco fascinujícího. Lehký svěží vtip je jen dokreslením dokonalosti, kterou mezi těmito jedenácti povídkami najdete…
Vydal Albatros, 2008
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama