Hvězdník - královský květ pozdní zimy...

22. ledna 2009 v 0:41 | čajovna |  Rostlinstvo
Hvězdník má opravdu nádherný květ a i když ho můžete koupit již kolem Vánoc, právě nyní je jeho čas. Kvete na konci zimy nebo v brzkém jaru, záleží na tom, jak je jeho doba květu načasovaná.

Sázíme cibuli nebo kupujeme?
Oboje je možné. Jednodušší je koupit si nakvetlý stvol, ale pěstovat můžete i od samého začátku, tedy z cibule. Začne-li rašit, potřebuje dostatek světla. Rozkvetlé hvězdníky dobře snáší pokojové prostředí, i když mají raději chladnější místnost a vyšší vzdušnou vlhkost. Na stvolu vykvétají v průměru 3-5 skvostných květů.Zálivka
Potřebuje vydatnou zálivku, zejména v době květení a rašení. Po útlumu už množství vody snižujeme. Když začnou listy žloutnout, je to známka, že rostlina se začíná ukládat k zimnímu spánku. Hnojíme v době rašení a květu jednou za 3 týdny hnojivem na kvetoucí rostliny.

Letní "zimní" spánek
Hvězdník potřebuje období odpočinku, takže po odkvětu a zežloutnutí listů ho necháme v zemině úplně vyschnout. Do cibule se tak stáhne veškerá zbylá síla a rostlina je připravena k spánku. Poté suché listy odstraníme a květináč umístíme do tmavého suchého místa, třeba do sklepa. Někdy se uvádí možnost umístění i na chladný, severně orientovaný balkon a zhruba dva měsíce před plánovaným probuzením (např. v září, když budete chtít, aby hvězdník kvetl na vánoce) očištěnou cibuli umístěte do ledničky.

Neplést s amarylisem!
Nepleťte si hvězdník s amarylisem, ačkoliv často to pletou i květinářství. Hvězdník je zimním králem, nejprve mu rostou listy a poté květní stvol. Amyrylis kvete v zimě, jeho květ je trošku subtilnější, nejprve mu roste květní stvol a poté listy. Takže přesně naopak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama