FIP – infekční zánět pobřišnice koček

7. ledna 2009 v 1:01 | čajovna |  Zvířata

Rozmanitý vir z kategorie koronavirů se projevuje velmi rozmanitě. Má velmi dlouhou inkubační dobu a také oslabuje imunitu koček. Pokud je matka koťat nakažená, mohou se od ní koťata snadno nakazit. Přenáší se dotykem, tělními tekutinami. Používaný název feline infectious peritonitis, tedy kočičí zánět pobřišnice není tak zcela přesný. Ve skutečnosti je to spíš zánět cév. Vše komplikuje ještě virus FCoV, který je takovým předstupněm FIP, do něhož tento virus mutuje.Náhlé úmrtí
Tento vir je jednou z nejčastějších příčin náhlého úmrtí koťat. Stane se to několik dní po narození a kotě se jinak jeví naprosto zdravé. Nakazí-li se později, virus se rozvine v jeho lymfatických žlázách a kotě onemocní jednou ze dvou forem. U obou je typickým příznakem vysoká horečka až nad 40°C.

Vlhká (akutní) forma
Zde virus způsobuje prosakování krevních tekutin a séra do různých orgánů, což poté způsobuje záněty a vodnatelnost. Slezina, játra, plíce, mozek, oči…Přesná lokalizace je závislá na tom, které cévy virus nejvíce postihnul a které orgány tyto cévy vyživují. Břicho i hrudní oblast může mít kočka naplněné vodou a veterinář to snadno zjistí již pohmatem. Následuje rychlá dehydratace kočky, ztráta váhy, obtíže s dýcháním kvůli tlaku vody na plíce a smrt.

Suchá (neakutní) forma
Princip je stejný, jen se zde rozvíjí "pouhý" zánět, nikoliv tak masivní hromadění vody v těle. Kotě či nakažená kočka může přežívat podstatně déle a onemocnění se může projevovat mírněji, jen jako zhoršená kvalita srsti, nechutenství, ztráta váhy. Kočka může mít v obou případech těžký průjem, takže se někdy může toto onemocnění těžce identifikovat od střevních bakterií a neškodných virů způsobujících pouhý "těžký průjem". Přidat se může také zvracení a samozřejmě i zde kočka trpí bolestmi břicha a celkově strádá.

Očkování?
Proti této nemoci je k dispozici očkování, u seriózních chovatelů je to samozřejmostí. Před očkováním je samozřejmostí testování na přítomnost FIP viru.


Odborná porada: Kateřina Kočí, chovatelská stanice www.innessa-cats.wbs.cz
Děkuji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama