Bořivoj Záruba: Svět pravěku

16. ledna 2009 v 1:01 | čajovna |  Knížky pro ostatní


Tak tohle je jedna z nejúžasnějších knih o přírodě, kterou jsem kdy četla. Seznámí zvídavého čtenáře, lhostejno, zda děti či dospělé, s fascinujícím a tajemným světem pravěku. Jak těžká a zároveň vzrušující je práce paleontologa, to vám osvětlí autor, Bořivoj Záruba, který patří mezi přední české odborníky v tomto oboru. Text je čtivý, obsahuje i latinské názvy, avšak poučný, vtáhne vás do děje… I pro laika velmi srozumitelné.
Začínáme kdesi před 3,96 miliardami let, tehdy snad řekněme…vznikl život na Zemi. A projdeme se dále, spolu s mapkami a úžasnými ilustracemi či fotografiemi, dál až na práh současnosti. Dozvíte se mnohé o vzniku fosilií, o nálezech koster, o způsobech, kterými se vědci snaží rekonstruovat těla živočichů, co z těchto malých zbytků mohou poznat.

"Hadrosauři prosluli i vzácnými nálezy fosilních otisků kůže. Ty se v ojedinělých případech zachovaly ve ztvrdlém bahně a někdy i na dobře zachovalých hlubokých šlápotách zadních končetin. Jsou na nich vidět skupinky menších i větších hrbolků sestavených do obrazců, které mohly odpovídat původnímu zbarvení kůže. Že e jedná o kůži hadrosaurů, prozradily zbytky fosilních koster v bezprostředním okolí. Jinou zajímavostí byl objev nestrávených zbytků potravy v útrobách jednoho mumifikovaného hadrosaura…"


A cože to měl ten jedinečný hadrosaurus v žaludku, to si budete muset přečíst sami…
Je to úžasné a vzrušující. Mnoho druhů živočichů časem zaniklo, protože i příroda je zdá se, omylná a její záměr přišel vniveč. Například obojživelníci a plazy musely mít nohy podsazeny nikoliv do stran, ale pod sebe. Jejich tělo totiž evolucí těžklo, nohy se musely přizpůsobit rostoucí váze. Měnily se jejich čelisti, aby byly schopny pozřít masitou potravu. Vědci se například zabývají i zajímavou otázkou, zda býložraví plazi nebyly donuceni k příjmu rostlinné potravy, protože se zvyšovala jejich váha. Nebo se jejich váha zvyšovala v důsledku příjmu rostlinné stravy?
Dozvíte se také, že třeba takový jinan dvoulaločný má velmi zajímavý rodokmen.
Ještě zajímavější je třeba to, že želvy jsou na světě již od začátku druhohor a původně to byly suchozemští tvorové. Do vody se navrátily do až druhotně…

Vše je zde přehledně rozděleno podle jednotlivých epoch, ilustrace jsou jako živé a dýchají atmosférou prastarých časů, které si ani v nejbujnější fantazii neumíme představit v reálu.
Ve žlutě zvýrazněných pasážích najdete mnoho zajímavého…Budou vás napadat různé otázky, uvědomíte si, že éra člověka je tak pomíjivá…to je přinejmenším děsivé poznání, ale na druhou stranu, tak přirozeně logické. Který živočišný druh nahradí jednou savce jménem Homo sapiens?


Vydal Albatros, 2008
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama