Leden 2009

5 - Fotozáhada - šťavnatá mandarinka!

31. ledna 2009 v 14:15 | čajovna |  SOUTĚŽE
V páté fotozádadě na vás koukala šťavnatá mandarinka. Mňam...

Takže to nebyl pomeranč, ani grep, jako správnou odpověď jsem zařadila i klementinku, což je vlastně druhem mandarinky. Mandarinkáři všech zemí se spojili a náhodně vybranou šťastnou se stává....

Silvie Šopfová

Blahopřejeme a na adresu míří knížka plná fotografií od nakladatelství Metafora...

Podívejte se na původní, neořezaný obrázek. A ještě jedno info vám dlužím - zúčastnilo se 68 soutěžících... Děkuji!Další fotozáhada vypukne již brzy!!!!

Rubín v kouři...

31. ledna 2009 v 0:46 | čajovna

Ochutnejte malou ukázku z knihy.... Zítra zde najdete recenzi a další notně šťavnaté informace pro každého milovníka staré Anglie...a tajemství....

Pan Higgs svinul mapu a vzhlédl. Nasadil neupřímně truchlivý výraz."Slečna Lockhartová? Dcera zesnulého Matthewa Lockharta?"

"Ano," přisvědčila Sally.

Rozpřáhl ruce.

"Drahá slečno Lockhartová," zahlaholil, "mohu vám jen říci, jak líto, jak nezměrně líto to bylo nám všem, když jsme se doslechli o vaší smutné ztrátě. Šlechetný muž, velkorysý zaměstnavatel, dobrý křesťan, chrabrý voják a hmm… je to veliká ztráta, bolestná a tragická ztráta."

Pokývla hlavou.

"Jste velmi laskav," řekla. "Ale směla bych vás, prosím, o něco požádat?"


"Má drahá!" Rázem byl velkorysý a bodrý. Přistavil jí křeslo, natočil se svým rozložitým zadkem k ohni a rozzářil se jako hodný strýček. "Udělám, cokoli bude v mé moci, spolehněte se."

"Totiž já nechci, abyste něco dělal - to není potřeba - já jen… Víte, nezmiňoval se můj otec někdy o majoru Marchbanksovi? Znáte někoho, kdo se tak jmenuje?"

Zdálo se, že soustředěně přemýšlí. "Marchbanks," zaváhal. "Marchbanks…V Rotherhithe je jeden lodní tesař, který se tak jmenuje - ale píše se Mar-jo-ri-banks. Nemohl by to být on? Jenom si nevzpomínám, jestli s ním váš nebožtík otec měl nějaké obchodní styky."

"Možná ano," řekla Sally. "Znáte jeho adresu?"

"Myslím, že Tasmánské přístaviště," zamyslel se pan Higgs.

"Díky. A ještě něco. Zní to hloupě… Neobtěžovala bych vás s tím, ale…"

"Drahá slečno Lockhartová! Cokoli pro vás mohu udělat, rád udělám. Jen řekněte."

"Tak dobře - slyšel jste někdy výraz Sedmero blaženství?"

A tu se přihodilo něco nečekaného.

Pan Higgs byl statný, dobře živený muž: takže to možná nebyla Sallyina slova, ale spíš léta portského, kubánských doutníků a vydatných večeří, jež jim předcházely, co mu sevřelo srdce a přinutilo ho zalapat po dechu. Udělal krok kupředu - pak mu tvář zbrunátněla, rukama si sevřel vestu a s žuchnutím se zhroutil na orientální koberec. Jedna jeho noha sebou pětkrát cukla a hrozivě se zkroutila. Otevřené oko se přimáčklo k vyřezávané noze křesla, kde seděla Sally.

Sally se ani nepohnula. Nezačala ječet, ani neomdlela: jen odtáhla lem šatů, aby se nedotýkal té lesklé lebky, a se zavřenýma očima se několikrát zhluboka nadechla. Takhle ji učil otec bránit se panice. Měl pravdu, ta metoda zabírala.

Když se zase uklidnila, opatrně se zvedla a poodstoupila od mrtvého.

Ukázko poskytlo nakladatelství Argo...

Brisinger již zítra na pultech knihkupectví!

30. ledna 2009 v 14:19 | čajovna |  Knížky pro děti
Nakladatelství FRAGMENT s potěšením oznamuje českým a slovenským fanouškům fantasy série Odkaz Dračích jezdců, že horlivě sledovanou třetí část Brisingr najdou v knihkupectvích již 31. ledna 2009 oproti plánovanému 4. únoru.
Třetí díl "Odkazu Dračích jezdců" Christophera Paolinoho vydalo americké nakladatelství Random House koncem září 2008. Česká premiéra byla naplánována na začátek února, ale nakladatelství Fragment se podařilo zkrátit termín už na konec ledna 2009.
Nedočkaví čtenáři se mohou začíst do dalšího příběhu, o Eragonovi a jeho věrné Safiře již o víkendu po vysvědčení. Mánie Brisingr vypukne již zítra, v sobotu 31. 1. 2009.

Uvedení knihy na trh v Čechách je naplánováno na stejný den, jako na Slovensku. Nakladatelství Fragment očekává, že kniha způsobí fanouškovské šílenství, stejně, jako tomu bylo při uvedení titulu v USA. Během prvního dne se prodalo 550 000 výtisků! Celá série
"Odkaz Dračích jezdců" má na kontě již více než 20 milionů výtisků po celém světě a mladý autor Christopher Paolini již v září loňského roku poslal vzkaz svým čtenářům, že se mu nepodařilo uzavřít příběh třetím dílem, a tak píše ještě čtvrtý.


Paní Z. v zajetí dluhů...

30. ledna 2009 v 8:49 | čajovna |  Taroty on-line
Paní Z., vaše situace je všechno, jen ne záviděníhodná. Vlastně jste takovou obětí vzájemné nekomunikace, tajnůstkářství a neúspěšného podnikání a... Vůbec se nedivím, že vás to trápí zejména kvůli vašim dětem. Opravdu z vašeho hlediska jsou obětmi těchto neshod, protože jim díky tomu nemůžete materiálně dát to, co by si podle vás zasloužili. Nejsem tak dobrá, abych z karet dokázala vyčíst, kde by se to dalo řešit, odkud by mohlo přijít spásné řešení, které by vám od dluhů ulevilo.... (snad soudní oddlužení? ale to není samospása, to vím). Vaše karty však nejsou jenom negativní, pozitivního v nich lze nalézt poměrně hodně...

Naflákat si děti a pak to nestíhat...

30. ledna 2009 v 0:17 | čajovna |  Slabý čajík
Není to tak dávno a zabrousila jsem na jedny stránky pro maminky. Budoucí, čekající, stávající... Kromě mnoha užitečných informací se tu setkáte i s nešvarem internetových diskuzí a to HÁDKAMI. Logické, leč nepříjemné. Kdysi jsem na podobné téma psala článek a spolupracující psycholog mi k tomu sdělil, že je to holt výhoda anonymity. Na nickem se skryjete a ryjete... Diskuze na stejné téma z očí do očí by zcela jistě takto nevypadala, nehledě na to, že psané slovo snese všechno a hlavně to vyzní někdy jinak, než je myšleno...
A tak tu vznikla hádka. Krutá a podlá. Jakási maminka tu napsala článek o tom, jak je vlastně šťastná za to, že má dítě, které má. Když je na dně, když ji něco naštve, obejme ho, vzpomene si na to, jak těžké bylo těhotenství, jak sladké to bylo miminko a jaká je to všechno vzácnost. Musím se přiznat, že ten den mi tento citlivě psaný text velmi sedl. Potřebovala jsem ho...

Jiří Havel, Věra Faltová: Barbánek a já

29. ledna 2009 v 0:47 | čajovna |  Knížky pro děti

Znáte Barbánka? Pamatuji si ho moc dobře ze svého dětství, vždyť mě vlastně učil číst!!! Milovala jsem jeho komiksové příběhy a tak mne velmi zaujala tato kniha. Pravda, mohla být tlustší, ale co se mnou, když je mi 117 stran málo?
Takže, co v knížce najdete?

Kniha je rozdělena na čtyři části, podle ročních období, jaro, léto, podzim, zima. V každé části najdete několik Barbánkových příběhů, a poté básničky, slovní hříčky či zábavné texty.
Správně je totiž na obale napsáno, že knížka je vhodná pro všechny nadšené čtenáře Sluníčka, ale i pro ty, kdož Sluníčko nečtou, nebo se jim některá čísla poztrácela. Tady jsou Barbánkovy patálie pěkně pohromadě.

Králičí hřbet alá svíčková

29. ledna 2009 v 0:10 | čajovna |  Vaření, recepty

Připadá vám klasická svíčková moc složitá? Tohle je lepší než originál….

Jste ve stresu? Hoďte to na papír!

28. ledna 2009 v 8:13 | čajovna |  Slabý čajík
Svého času jsem byla jaksi rozhozená do všech stran a zničehonic jsem jaksi sama od sebe objevila dávno ztracenou vášeň z dětství - kreslení. Takže to odnesly synovy voskovky a papíry všechny... Obrázky jako noga, co říkáte?
Zajímavé je, že se nejčastěji objevoval motiv KRAV A KROKODÝLŮ.... Co by na to řekl asi nějaký pan psycholog....nebo dokonce už psychiatr???
Takže jste-li ve stresu, vymalujte ho. Voskovky jsou fajn, dobře se jimi tlačí, nerozčilují vás lámáním a dobře klouzají po podkladě...uklidňující....

Jaroslav Seifert: Maminka

27. ledna 2009 v 0:48 | čajovna |  Knížky pro děti
Knížka z pokladnice Albatrosu...Patří tam nepochybně právem. Možná vám i něco říká, protože je to dílo staré jako dětství většiny dnešních dospěláků, přesněji, kniha vznikla v roce 1954!!! V Albatrosu se jí dostalo již 8. vydání. Nejsou to básničky, je to pravá, nefalšovaná poezie. Pojďme se začíst...
Verše jsou krásné, něžné, jejich lehkost i grafická úprava připomíná nejkrásnější krajku. Každá báseň je protknuto jemnou vzpomínkou na maminku, na nevinné dětství, na skromné poměry typické pro tehdejší dobu. Protknuté pohodou, láskou a něčím dnes již nedefinovatelným, atmosférou, kterou už bohužel dnešní děti nepoznají.

KOČIČÍ CHLUPY VŽDY A VŠUDE...

26. ledna 2009 v 3:43 | čajovna |  Zvířata
Je to vážně k vzteku. Kočka zalehla krásnou bílou fleecovou kombinézu na zimu. Ne mě, ale miminku. Chápete? Sladkému, čisťoučkému miminku... vypadá v ní jako sněhová vločka, jak tvrdí starší brácha, nebo jako sněhulák, jak tvrdím já... Teď bude šedobílý sněhulák...
Já vím... kdo má doma tygra, musí s tím počítat. Kočičí chlupy vždy a všude. Zvykla jsem si, že jsou v jídle, v pití, ve vaně, za gaučem, v posteli...jak proti nim bojovat?


"Neóda" na oddělení šestinedělí

26. ledna 2009 v 0:10 | čajovna

Nikdy jsem nebyla v nemocnici, kromě dětského věku, ale to už si nepamatuju podrobnosti.
A tak jsem se pobytu v porodnici docela obávala….a právem. Zhýčkána seriály z nemocničního prostředí, ležením se léčících pacientů, spících a okolo nich kmitají milé a hezké sestřičky.

"Neukončené" vztahy trápí...

23. ledna 2009 v 14:10 | čajovna |  Taroty on-line

Paní K., vy jste mne dostala... Takový krásný příklad toho, jak to s člověkem zacloumá ve chvíli, kdy nějaký vztah či intenzivní láska skončí...vlastně ani nevíte jak. A co hůř...s tím druhým přijdete o tu vzácnou, leč někdy bolavou a bouřlivou chvíli, ve které si prostě oba řeknete, že sami sebe máte tak akorát a nazdar bazar... nebo že existují jiné důvody, pro které spolu už dál spolu být nemůžete, popláčete si na rameni, bolest se časem zaobalí a je (relativně) dobře.
Ptáte se, zda vám osud tuto chvíli ještě někdy nadělí. Co na to karty? Neumím přesně říci, zda někdy v budoucnu ano či ne, ale zhruba na nějaký čtvrtrok dopředu si troufnu tvrdit, že pravděpodobně ne.

Pomíjivost času - lze ji vůbec pochopit?

23. ledna 2009 v 6:22 | čajovna |  Silný čaj
Někdy mám pocit, že většina z nás, včetně mě samé, žije v divném vakuu. Přistihnu se, kterak smutně, bolestně a nostalgicky vzpomínám na časy minulé, a s děsem v očích plánuji budoucnost a topím se ve stresu. A současnost? Co je to? Nějak mi uniká mezi prsty...
Nejsem sama...

Hvězdník - královský květ pozdní zimy...

22. ledna 2009 v 0:41 | čajovna |  Rostlinstvo
Hvězdník má opravdu nádherný květ a i když ho můžete koupit již kolem Vánoc, právě nyní je jeho čas. Kvete na konci zimy nebo v brzkém jaru, záleží na tom, jak je jeho doba květu načasovaná.

Sázíme cibuli nebo kupujeme?
Oboje je možné. Jednodušší je koupit si nakvetlý stvol, ale pěstovat můžete i od samého začátku, tedy z cibule. Začne-li rašit, potřebuje dostatek světla. Rozkvetlé hvězdníky dobře snáší pokojové prostředí, i když mají raději chladnější místnost a vyšší vzdušnou vlhkost. Na stvolu vykvétají v průměru 3-5 skvostných květů.

Paul Stewart, Chris Riddell: Hugo a podivuhodné vzduchosaně

22. ledna 2009 v 0:10 | čajovna |  Knížky pro děti
"Dále!" vyštěkl.
Vstoupil huňatý mužíček se zeleným ochranným štítkem a podal řediteli čerstvě vytištěný výtisk Čtvrtletníku Světluška. Elliot po něm nedočkavě chňapl.
"Můžeš jít," řekl, "ale jestli tam najde nějaké chyby, vyřiď jim, že si týden neochladí chodidla!"

Jestli přemýšlíte, co je to za zvláštní tvory, kteří si potřebují chladit chodidla, pak si jistě pořiďte tuto zajímavou knížku. Je určena dětem od 9 let, ale určitě si ten příběh, ze kterého fantazie přímo přetéká, rádi přečtou i dospělí.
Mimořádně podařený a vymyšlený svět, ten stvořil Paul Stewart a nelze mu nic vytknout. K dokonalosti ho dovádí skvělé ilustrace Chrise Riddella, které dýchají atmosférou celého příběhu.
Vydejte se na Mrazivý sever, kde je v tuto chvíli malý chlapec Hugo Pepper.... ten se jednoho dne vydá zpět, domů...tam, odkud pocházeli jeho rodiče... do Přístavních Výšin. Do místa, které je velmi, ale velmi zvláštní...

Houbová omáčka na špagety

21. ledna 2009 v 0:50 | čajovna |  Vaření, recepty
Vlastně nejen na špagety, ale i na brambory, knedlíky... Rozhodně je to dobrota z kategorie těch, které vám zmizí z hrnce dřív, než stačí dokonale vychladnout. Podělím se s vámi o jeden z naprosto úžasných receptů, ke kterým se ráda a se slastí vracím...

Thomas Brezina: Loď duchů

20. ledna 2009 v 0:45 | čajovna |  Knížky pro děti

To je maximálně napínavý příběh, který vás zavede na břehy řeky Rýn, kde se v podzimních sychravých mlhách objevuje záhadná loď jako vystřižená ze starých hororových příběhů. Je plná kostilivců, jak se ostatně dozvíme hned na prvních stránkách...


Druhá láska může být jako tornádo a paní G je ta milovaná...

16. ledna 2009 v 23:00 | čajovna |  Taroty on-line
Opravdu nevím, ale výklad pro paní G., nevypadá zrovna růžově. Obrátila se na mne s pokračováním svých náročných, leč zajímavých vztahů. Popravdě, je to sice vzrušující, její vztahy nejsou nuda, ale nejsou ani procházkou růžovou zahradou. A líp patrně nebude...
Ve vašem dodatku mne zaujala jedna věc, věta vašeho milého, který tvrdí, že jste jeho druhá láska, velká, silná, ale bohužel druhá. Může být druhá láska tak šíleně silná?
Odpověď mě napadla hned - ano může. Je to pak tragédie, když cítíte, že jste v manželském vztahu s někým a ten PRAVÝ přijde až poté... To se patrně stalo vašemu ctiteli a obdivovateli....

4 - Hmyzák odhalen....do nahata!

16. ledna 2009 v 11:26 | čajovna |  SOUTĚŽE
No, vážně! Jste lepší, než jsem čekala. Jako správnou odpověď jsem brala "pavouk", ovšem vy jste skvělí! Odhalili jste i druh pavouka... sekáč rohatý. Dokonce jsem se vydala na výlet do encyklopedií a musím říci, že máte nejspíš pravdu. Jenže to nebyl PAVOUK!! Jedna soutěžící zhroutila celý záměr. Kdepak pavouk! Pavoukovec! Přesto jsem jako správné odpovědi brala pavouka jakožto název ryze amatérský...
Takže sekáč, pavouk... sekáč Johana (s dlouhejma nohama, že?), ovšem odpovědi jakože ploštice nebo kůrovec, ne ne...ty nebyly správné.
Účast byla skvělá, přišlo 88 odpovědí, až na výjimky správné...a štěstí se usmálo na:

Renata Varšavová

Bořivoj Záruba: Svět pravěku

16. ledna 2009 v 1:01 | čajovna |  Knížky pro ostatní


Tak tohle je jedna z nejúžasnějších knih o přírodě, kterou jsem kdy četla. Seznámí zvídavého čtenáře, lhostejno, zda děti či dospělé, s fascinujícím a tajemným světem pravěku. Jak těžká a zároveň vzrušující je práce paleontologa, to vám osvětlí autor, Bořivoj Záruba, který patří mezi přední české odborníky v tomto oboru. Text je čtivý, obsahuje i latinské názvy, avšak poučný, vtáhne vás do děje… I pro laika velmi srozumitelné.

Prodat dům je oříšek, paní Z.?

16. ledna 2009 v 0:02 | čajovna |  Taroty on-line
A vlastně na to nemusím ani vykládat karty, paní Z....:-), hlavně, že máme viníka - finanční krizi... Ba ne, trh s nemovitostmi sice skomírá, ale váš výklad vyznívá velmi pozitivně. Nemohu opravdu říci, zda dům prodáte nebo ne, ale zdá se, že dluhy nebudou zase takovým strašákem, jakým se vám někdy zdá...
V současné době je z karet znát velká touha po jistotě, možná i po klidu a to je zcela pochopitelné. Co vystupuje ještě velmi zřetelně, je vaše obrovská síla. Už podle data narození lze soudit i bez velkého vypočítávání, že nepatříte mezi třasořity. Osud vám nadělil znamení plné této vnitřní síly a velkého odhodlání. To budete nyní potřebovat, a řekla bych, že veškerá snaha bude korunována úspěchem.

Jak vznikla křišťálová lebka a ovlivňuje i nás?

15. ledna 2009 v 3:48 | čajovna |  Mezi nebem a zemí
Mnoho otázek za sebou zanechává záhada křišťálové lebky a většinou jsou to otázky nezodpovězené. Je vypracována z jediného kusu křišťálu a to je to, co je na ní nejzáhadnější. Její rozměry jsou pro představu 13x13x18 cm, což je poměrně velký kus. Křišťál se při opracování štípe, lebka je však hladká jako sklo. I v dnešních podmínkách by bylo velmi těžké něco takového stvořit, kámen byl opracováván i proti přirozeným vrstvám. Tehdy by se musel zákonitě štěpit, čemuž nelze zabránit ani dnes. Krystalovaný křemen by začal pukat ve tvořily by se štěpné trhliny. Na lebce však není ani jediná stopa po nějakém opracování...

Série Donžon – Košile noci a Dračí hřbitov….

14. ledna 2009 v 0:38 | čajovna |  Knížky pro děti
Toto je opravdu zvláštní literární počin. Pro neznalé možná trochu šokující. Ovšem až cestička po tajemném slově Donžon, mě přivedla k němému úžasu. Snad už kultovní záležitost má mnoho fanoušků! Nezdolných a tvrdohlavých, Donžon má i mnoho zájmových a klubových internetových stránek a výtisků se prodává stále víc a víc… Přesto mě Donžon zaujal až na druhý pohled.
Přesněji, ve chvíli, kdy jsem příběhy začala číst…

První pohled totiž nic moc… Neobyčejné ilustrace, na první pohled až možná hodně abstraktní. Jednoduché, často ponuré, hodně krvavé, komiks plný divných až odpudivých tvorů, občas nějaké to sprosté slovíčko, mávání mačetami, sekání hlav, příšery ve vzduchu na zemi i pod zemí… Jenže ve chvíli, kdy se začtete, se tyto zdánlivé nedostatky mění v úžasnou přednost. Patrně tu, pro kterou má Donžon takový úspěch u čtenářů. Náhle se tu rozehrává úžasná hra fantazie, nebezpečného smyšleného světa plného neobyčejných bytostí. Hrdinové Donžonu nebývají nijak chrabří, naopak, jsou plni chyb, jsou bojácní a často hloupí. Přesto i tak lze utvořit zajímavý příběh, který vám nedá spát. Prostě ho budete muset dočíst.


Virtuální láska paní L.?

14. ledna 2009 v 0:36 | čajovna |  Taroty on-line
Že na internetu lze nalézt lásku, to je sice pravda. Že tu hrozí riziko, že si z vás někdo parádně utahuje, to je pravda druhá. Jak to dopadne s paní L., a její slibně se rozvíjející láskou?
Karty odpovídají jasně a stručně hned v té první části...

V tuto chvíli stojí váš vzájemný vztah na celkem pevných základech, vyrovnaných a klidných. Zvenčí nakukuje karta Soudu, která může signalizovat třeba to, že máte oba to, co si zasloužíte. Třeba tu trochu příjemného a lidsky teplého pochopení.

Čajovna v recenzi....

13. ledna 2009 v 12:20 | čajovna |  Editorial, aktuality z Čajovny
Až nyní jsem dohledala recenzi, kterou na Čajovnu vytvořil jeden z ryze recenzních webů.
Zaměřuje se na recenze internetových stránek všeho možného druhu...
Takže jak si vedla Čajovna?
Recenze je ze dne 5.11.2008

Město Ember se blíží....

13. ledna 2009 v 10:48 | čajovna |  Knížky pro ostatní
Na obzoru je skvělý knižní i filmový zážitek. Čtenáři Čajovny jsou mezi prvními, kteří se o ní dozvídají. Jeane DuPraunová a její Město Ember míří na pulty knihkupectví a také do kin… Podle prvních informací to vypadá jako nadmíru zajímavá záležitost...

Pochmurné město Ember, ztracené uprostřed Neznámých území a obklopené neproniknutelnou tmou, čelí postupnému rozpadu. Jeho obrovské podzemní skladiště se zásobami potravin a předmětů denní potřeby se pomalu vyprazdňuje, a tak obyvatelé strádají. Největší hrozbou pro Embeřany, nad nimiž se klene temná obloha a jimž jediné světlo poskytují reflektory a žárovky napojené na dosluhující generátor, jsou stále častější výpadky elektrického proudu. Bojí se, že je tma co nevidět pohltí nadobro.

Špenátová rýže

13. ledna 2009 v 0:49 | čajovna |  Vaření, recepty

Špenátová rýže patří do kategorie receptů "více v jednom". Navíc mě překvapilo, jak vynikající je spojení rýže a špenátu. Takže nejen brambory nebo bramborové knedlíky, ale i rýže. Posuďte sami.

Aby vánoční hvězda ještě zdobila...

12. ledna 2009 v 0:56 | čajovna |  Rostlinstvo
Jestliže Vám po Vánocích zbyla vánoční hvězda, můžete se pokusit o její celoroční pěstování. Patrně vám nepřežije více než rok či dva, ale zdatnou pokojovou rostlinou se určitě stát může. Takže, co s ní po svátcích?
Když už jí opadají barevné listeny, všimnete si, že zhora obrází svěže zelenými lístky. Nelitujte jich a rostlinu seřízněte na velikost kmínku cca 10-15 cm. Příštího jara ji přesaďte a uvidíte, že se rozroste v krásnou zelenolistou pokojovkou rostlinu.
Čas od času, asi jednou měsíčně, ji lehce přihnojte hnojivem na pokojovky ozdobné listem.

Jste seriáloví?

11. ledna 2009 v 0:29 | čajovna |  Slabý čajík
Přiznám se, že nedosahuji kvalit své matky, která má v malíčku snad všechny seriály, a stíhá hbitým přepínáním sledovat i dva naráz. Ba ani kvalit babičky, která má v malíčku pro změnu všechny telenovely. Prý je to s nimi teď slabší...tvrdí... Ovšem vpád Esmeraldy mě převálcoval, myslím, že pokračovala nějaká Cassandra či tak nějak...
Ještě, když byl syn malý (a spavý), ráda jsem relaxovala u Terra Nostra, což byla kravina jak bejk, ale když trpíte klaustrofóbií z 24 směny kolem mimina, přijde mi historická slátanina z dalekých krajů jako skvělé osvěžení dokonale scvrklého a nedostatkem spánku trpícího mozku...
A ještě jsem zaznamenala nějakou telenovelu s Natalií Oreiro, ale tu jsem viděla jen občasně, ale tuším, že jsem si tenkrát říkala, že Divoký anděl byl lepší...

Ordinaci v růžové zahradě jsem opustila s její scénáristkou a Danielou Šinkorovou. A momentálně jsem věrna jen jednomu jediného - Ulici. A asi mám absťák! Nějak se v televizním programu nemůzu vykoukat toho, kdyže zase budou opakovat dva roky staré díly v jedenáct dopoledne...Bóže! Závislá na starejch dílech nekonečného seriálu... Děsné!!!

Jak jste na tom vy a seriály?
:-)

Mám dovolenou!!!

10. ledna 2009 v 10:25 | čajovna |  Slabý čajík
Ha ha, tak mi dorazil vtipný dopis od zaměstnavatele. Po několika letech mateřské, rodičovské, mateřské...mám opět 23 dní obyčejné dovolené. Přiznané od zaměstnavatele. Bude samozřejmě následovat ta vtipná rodičovská, ale to, že si teď už pár dní válím kejtičky doma na NORMÁLNÍ DOVOLENÉ, to mě těší...
Jen kdyby automaticky s ní přišla i ta dovolená. Toužíte-li po miminku, čtěte...

Rok 2009 nás prověří...

9. ledna 2009 v 0:16 | čajovna |  Taroty on-line
Jaký bude rok 2009? Možná jste si ve skrytu duše přáli cokoliv, od zdraví až po hmotné statky, štěstí, lásku... Pravda, každému z nás přinese něco jiného, ale pojďme se podívat na to, jaké vlivy tento letopočet ovlivňují.

Numerologicky se zaměřme na devítku. Devítka má duchovní význam, donutí nás zahledět se sami do svého nitra a hledat podstaty a poklady. Bude vás to k tomu jistě nutit nějak samo od sebe a pokud budete tyto pudy ignorovat, snadno se stanete vznětlivými, vzteklými a tak nějak zdánlivě bez příčiny ztratíte chuť do života. Na řadě je letos růst osobností a to po duchovní stránce.

Se svými negativními vlastnostmi patrně budete nuceni svádět lítý boj. Pýcha, vztek, zlost, žárlivost - to vše se bude mísit a ovlivňovat vás. Ovšem jsou i dobré předpoklady pro boj s těmito vlastnostmi. Rok 2009 nás patrně vystaví zkouškám, promíchá dění kolem nás a ve výsledku ukáže to, co je v životě nejvíc podstatné a kudy se máte dát... Ovšem bude to cesta trnitá a někdy i bolavá.

Vše se samozřejmě mění i podle vašich osobních čísel a vlivů, takže vás řečené může doslova smést, ale také se vás může jen lehce dotknout.
Přeji Vám hodně sil, sama jsem měla před rokem tu čest s devítkou ve svém osobním výpočtu. Nebyla to doba nikterak lehká, ale očistný vliv byl úžasný...

Křišťálová lebka a záhadné úkazy

8. ledna 2009 v 3:46 | čajovna |  Mezi nebem a zemí
Říká se jí někdy také Lebka zkázy, protože prý přináší pekelnou smůlu. Navíc, kdo ji vůbec stvořil? Kde se vzala? Otazníků kolem této lebky je tolik, že by to vydalo na tlustou knihu. Prý v roce 1925 našla dcera vedoucího výpravy F.A. Michel-Hedgese v troskách mayského města Lubaatun právě tuto lebku, kdesi v oltářem nalezeného chrámu. Ovšem nemusí to být vůbec pravda, protože nejsou známy žádné fotografie tohoto nálezu, což je přinejmenším podivné. Druhá teorie praví, že lebku v roce 1943 koupil otec dceři na aukci v Londýně a podstrčil ji tak, aby ji při svých vykopávkových experimentech nalezla… Jak to doopravdy bylo, nejspíš nikdo nezjistí. Důležité je, že lebka existuje a že patrně nepochází z lidských rukou..

FIP – infekční zánět pobřišnice koček

7. ledna 2009 v 1:01 | čajovna |  Zvířata

Rozmanitý vir z kategorie koronavirů se projevuje velmi rozmanitě. Má velmi dlouhou inkubační dobu a také oslabuje imunitu koček. Pokud je matka koťat nakažená, mohou se od ní koťata snadno nakazit. Přenáší se dotykem, tělními tekutinami. Používaný název feline infectious peritonitis, tedy kočičí zánět pobřišnice není tak zcela přesný. Ve skutečnosti je to spíš zánět cév. Vše komplikuje ještě virus FCoV, který je takovým předstupněm FIP, do něhož tento virus mutuje.

Vaří muži, vaří ženy….

6. ledna 2009 v 0:48 | čajovna |  Slabý čajík
Setkala jsem se s docela siláckými mužnými řečmi ohledně mužského vaření.
Prý je nápaditější a všeobecně lepší, než ženské vaření.
Pravdou zůstává, že muži bývají profesionálními kuchaři častěji než ženy.
Čímpak to ?


,,, jen o chlebu

5. ledna 2009 v 0:03 | čajovna |  Vaření, recepty
Dnes zůstaneme jen o chlebu a....olivovém oleji. Italiáno specialitka po česku. Jednoduché, bleskurychlé a dobré, zejména, když milujete olivový olej. Na něm nešetřete, berte jen panenský. Takže nejlépe čerstvou křupavou patku chleba (je bezkonkurenčně nejlepší) polijte olejem a schroustejte. Nebo namáčejte ciabattu nebo bagetku...cokoliv....mňam....

Žhavá noc v sychravém ránu

4. ledna 2009 v 1:03 | čajovna |  Ze šuplíku
O velká skla oken mezonetového Markova bytu se rozpleskávají studené sychravé kapky. Venku je pod psa, zhnědlé listí leží na zemi a pryč je jeho barevná sláva. Ještě před několika týdny…Ještě před několika týdny bych nevěřil, že se dnes probudím v Markově posteli. A pak že fotografové nespí se svými modely. Spí… Ne, nejsem sakra na chlapy! Nebo jo? Podívám se vedle sebe. Má přes své slavné tělo ledabyle přetaženou černou saténovou pokrývku…

Kde to seděl ten oříšek? Vyhodnocení...

2. ledna 2009 v 16:03 | čajovna |  SOUTĚŽE
A je tu výsledek! Jádro z vlašského ořechu se posadilo na list begónie královské. Odpovědí přišlo mnoho, celkem 65 a většina z vás odpověděla správně, jste skvělí detektivové... Ze správných odpovědí byla vylosována:

Marie Hořejší

Blahopřejeme a v následujících dnech k ní poputuje knížka...


Ondřej Neff: Čtvrtý den až navěky

2. ledna 2009 v 1:00 | čajovna |  Knížky pro ostatní
"Je zelenej a teče z něho rosol?" ptal se Ota Klimeš opatrně.
"Nedělej si srandu, mluvím vážně. Ten vůl si usmyslel, že jsi taková ta ženská s plechovou podprsenkou na kozách a v plechovejch plavečkách a že tě vycucá a pak mu vyrosteš na prdeli jako poupě, rozumíš?"

Tak to je ukázka z povídky "Kontakt", kterou považuji za jednu z nejlepších v této povídkové sbírce. Ondřej Neff mistrně vylíčil zážitky jednoho řidiče náklaďáku, který je zcela obyčejný fanoušek sci-fi. Průšvih nastává ve chvílí, kdy se setká s mimozemšťanem, který je také fanouškem sci-fi. Ovšem toho jejich, mimozemského. Jak si představují pozemšťany?

V novém roce předsezvetí…raději ne!

1. ledna 2009 v 10:04 | čajovna |  Slabý čajík
Říká se, že v lednu se dny již trochu natahují, protože na Nový rok o slepičí rok… Pravda, noc je o téměř neznatelný kousek kratší, ale přesto nás ještě čeká mnoho studených a mrazivých nocí. Leden je navíc měsícem tak trochu zvláštním. Začíná nový rok, začíná nám období, kdy si dáváme nová předsevzetí a snažíme se každý rok vykročit s nějakým dobrým a ještě lepším úmyslem.

Pravdou je, že to není zcela ideální období. Možná přepisujeme rok, dnes tedy již máme rok 2009, celkem hezky vypadající kulaté číslo, ale s předsevzetími to prosím nepřehánějte.