Civilizace? Není to peklo?

29. prosince 2008 v 0:54 | čajovna |  Silný čaj
Je to pár dnů, co jsem četla mimořádně zajímavý rozhovor v časopise Máma a já. Je s Josefem Formánkem, spisovatelem, cestovatelem a zakladatelem časopisu Koktejl. Jeho kniha Prsatý muž a zloděj příběhů se stala hitem. Rozhovor je o místě na zemi jménem Siberut, které leží jihovýchodně od Sumatry... Po přečtení jsem nabyla dojmu, velmi silného dojmu, že život v civilizaci je za trest. Za trest... Víte proč?

Protože tu lidé věnují 70% času odpočinku, protože tu mají čas jeden na druhého. Podle toho vypadají i jejich vztahy. Žijí sice chudým a skromným životem, co by člověk čekal od domorodců uprostřed džungle, ale mají neuvěřitelně bohatý život.
K čemu je nám sakriš auto, vlak, letadlo.... když si potom na sebe šijeme bič s tím, že jezdíme do práce x kilometrů daleko...
K čemu je nám přemíra jídla, ano přemíra, když pak řešíme diety, hubnutí, civilizační nemoci... tohle je blahobyt?
K čemu je nám krásný dům, bohatství, když pro všechno nemáme čas jeden na druhého.

Ano, ten čas, ta lidská sounáležitost, to je to, co z celého rozhovoru vystupuje nejvýrazněji. Sám pan Formánek říká, že oni žijí spolu, večery propovídají, muži se dotýkají žen, ženy si kvůli nim dávají čerstvé kytky do vlasů. My žijeme vedle sebe, promluvíme na sebe jen občas a spíš se pohádáme, než si popovídáme...Chvat, spěch...hrůza.
Na děti se tu nesmí křičet, protože by se jejich duše mohla polekat a už se nikdy do těla nevrátit. Nekřičí, nemusí. Děti tu nemají špatné vzory, nemají televize, rodiče na ně mají čas, rodiče jsou tím nejlepším vzorem. Naše děti zlobí, mají období vzdoru, proč? Protože na ně nemáme čas... A tak křičíme, přiznám se, že občas mi je na ulici líto dětí, když na ně matka ječí jak pominutá. Jasně, má toho možná plný zuby, možná bych měla litovat ji. Ale... Není to očistec?

Není tenhle náš svět, ta naše civilizace vlastně očistcem, hrůzou hrůz???
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama