Zdeněk Svěrák: Povídky

3. listopadu 2008 v 2:31 | čajovna |  Knížky pro ostatní

…kouřil a díval se na svou ženu. Usnula na gauči před televizí s dálkovým ovladačem v dlani. Asi už neměla sílu přejít do ložnice. Spala jako vždycky na pravém boku. Z krátkého rukávu noční košile svítilo bílé neopálené rameno a masitá paže. Přikrývku shodila na podlahu, a tak Puklica viděl celou její levou nohu s pěkným lýtkem, ale mocným, kýtovitým stehnem. Ale to bylo v tomto kraji normální. Když se člověk ženil, bral si pohlednou děvčicu k nakousnutí, která měla správné proporce, ale když jste ji nakousli a přišly děti, postupně, nepozorovatelně se proměňovala ve svou statnou matku. Tak se to dělo všem…"

Svěrákova skromná sbírka deseti povídek je dílkem, kterým si autor splnil dávné předsevzetí z gymnaziálních studií. Bude psát povídky a bude je vydávat knižně. Povídka je dle jeho názoru jako záhon. Sází slova a následně dál záhonek obhospodařuje, vytrhává plevel a nechává jen ta slova, která považuje za pravá. Zbytečná, která dusí, vytrhá…
Není lepšího úvodníku k takové povídkové knize a vaše těšení nebude zklamáno. Najdete tu typický Svěrákův humor, humor, který pohladí a zlepší náladu.
Je to skvělá knížka, po které jistě sáhnete ve chvíli, kdy budete mít pocit, že život je k ničemu…Postavy v povídkách žijí svým životem, dýchají své charisma i na čtenáře a proplouvají více či méně bizardněji celým příběhem.
Text je svěží, humor inteligentní a opravdu máte dojem, že tu mezi slovy není žádný plevel. Ani ta vulgární slova, která tu čas od času zazní…kdepak. Ty tam patří, sednou tam jako prdel na hrnec. Zdeněk Svěrák tu předvádí, kterak použít vulgarizmus a nebýt lacině vtipný ani vulgární.

Cítíte, že autor s nimi nějaký čas pobyl, že je důvěrně znal. Ostatně, existoval podivín Přemek Baštýř nebo léčitelská rodinka opraváře aut z povídky Ruslan a Ludmila? Těžko říct, to se asi nedozvíme ani od samotného autora, protože byla by to věrohodná odpověď?
Od otce Járy Cimrmana?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama