Virus FIV – další zákeřnost pro kočky

26. listopadu 2008 v 0:58 | čajovna |  Zvířata

Virus FIV byl donedávna považován za jistou odrůdu viru FeLV, dnes se ví, že je o něco odlišný a ještě více příbuzný lidskému viru způsobující AIDS. Klinické příznaky jsou téměř stejné jako u viru kočičí leukémie (FeLV), ovšem proti němu není očkování. Odborníci se o něm začínají bavit až od roku 1986 a pojmenovávají ho jako syndrom získané ztráty imunity.
Na pohled nemocná kočka může mít FIV
Virus působí podobně jako lidský HIV, snižuje počet bílých krvinek a v podstatě decimuje imunitní systém kočky. Na rozdíl od leukemického viru, tento virus nezpůsobuje rakovinové bujení, ovšem časté záněty dýchacích cest, průjmy s případnou krví, vychrtlost, špatnou kvalitu srsti, nechutenství, a jiné infekce…Většina infikovaných koček má zvětšené mízní uzliny. Určitě si to uvědomte například ve chvíli, kdy chcete na ulici sebrat zoufale ošklivé, rozsuchané a průjmem stižené koťátko u popelnice…
Naštěstí FIV není mezi populací koček tak rozšířené jako FeLV a také jeho nakažlivost není tak extrémně vysoká. Kočka se může nakazit pohlavním stykem (v jiných zdrojích je tento způsob nákazy naopak vyloučen) nebo kousnutím od nemocné kočky. Kotě se může nakazit od své matky, tělními tekutinami či mateřským mlékem. Na vzduchu tento vir ze skupiny lentovirů příliš dlouho nevyrží.
Léčit se dá, ovšem jen v počátečním stádiu a stejně je úspěšnost spíše nižší, lék přímo na FIV neexistuje, můžeme kočce její onemocnění pouze ulehčit.

Počáteční stádium nemoci je podobné jakémusi nespecifickému onemocnění. Horečka, nechutenství, zvětšení mízních uzlin. Poté se kočka jeví zdravá, ovšem je již nositelkou viru. V budoucnu ji budou stíhat již zmiňované neduhy a postupně bude chátrat až do úplného konce.

Test je dlouhodobá záležitost
Na přítomnost tohoto viru v krvi kočky můžete svého miláčka nechat testovat. Jedná se o jednoduchý krevní test, ovšem číhá tu také jeden háček. Spolehlivost tohoto testu se udává okolo 90%, navíc je třeba brát v potaz ještě fakt, že ještě několik týdnů od nakažení, je tento test negativní. Vlastně je to podobné jako u lidského HIV. Falešně negativní výsledek je tedy třeba za několik týdnů potvrdit nebo vyloučit.
Proti FIV neexistuje účinná léčba ani očkování.

Vyžadujte ho!
Určitě vyžadujte výsledky tohoto testování na chovatelích, kteří vám budou prodávat koťata. Není to nic složitého, test trvá asi 5-10 minut. V případě pochybností lze zvolit i test, který prokáže genetickou informaci viru v krvi.

Odborná porada: Kateřina Kočí, chovatelská stanice www.innessa-cats.wbs.cz
Děkuji! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama