Syngonium - vděčná krasavice

13. listopadu 2008 v 3:58 | čajovna |  Rostlinstvo
Tato zelená, často panašovaná rostlina je sympaticky popínavá a odolná. Nepne se nijak závratnou rychlostí, spíš jen tak decentně a jakoby nenápadně a její různě tvarované listy jsou ozdobou každého bytu. Mezi její schopnosti patří také to, že čistí vzduch v místnostech. Pěstovat syngonium není složité...

Pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky. Má tedy ráda vlhký vzduch, občasným rosením jí určitě potěšíte. Ale i bez kapiček mlhy umí v našich bytech celkem obstojně žít a činit je krásnými. Sice v našich podmínkách nekvete, krása listů však tento nedostatek nahradí.


Vyroste do krásy
Listy mají typický šípovitý tvar, jsou žíhané, panašované buď žlutě nebo bíle, záleží na odrůdě. Je jich mnoho, od největších tvarů až po miniatury. Listy mohou být oblé nebo šípy ostře zakončené.
Nejprve vyrůstá jako nenápadný keříček do výšky, ale když šlahouny dosáhnou určité délky, začne přepadávat a plazit se. Později se vytvoří i liány se vzdušnými kořeny.
Ideální je rostlinu uvazovat na mechový kmínek, čímž nám může časem vzniknout celkem impozantní rostlina. Dopřejeme-li ji dostatečně velkou nádobu, může vyrůst až do výšky jednoho a půl metru. To však při dobré péči trvá více let.

Péče
Není to rostlina, která nevyžaduje vůbec žádnou péči. S trochou pečlivosti se však stane poměrně nenáročnou členkou domácnosti. Rosení je dobré, není však nutné. Rády ji však napadají různé třásněny a svilušky, prostě škůdci, kteří mají rády suchý vzduch. Teplota vyhovuje pokojová a zálivka přiměřená. Nedávejte ji tam, kde je průvan, má ráda rozptýlené světlo nebo lehké sluníčko. Poté vyroste do krásy.

Jedovatá
Máte-li děti nebo zvířata v domácnosti, pozor, je jedovatá!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama