Rejnoka do akvária? Fíííha!

14. listopadu 2008 v 0:51 | čajovna |  Zvířata

Možná vám učaruje strakatá ve vodě se elegantně vznášející placka. Vypadá majestátně až hrozivě. Stojí kolem 1.500,-Kč a její chov rozhodně není pro začátečníky.


Chov sladkovodních rejnoků je zatím spíše doménou zoologických zahrad, vodních světů a podobných účelových zařízení. Přesto se s ním čas od času může setkat v akvaristických prodejnách. Povím vám, že kolem jedné prodejny s rejnokem celkem pravidelně chodíme a ten nádherný exemplář za patnáct stovek tam vesele rejdí v akváriu už víc jak rok….


Není divu, kdo chce rejnoka, musí mít především dostatek zkušeností a dostatek informací ohledně jejich chovu. Zkušených chovatelů, knih a internetových zdrojů je pomálu.

V první řadě musíte mít opravdu velkou nádrž, minimálně 1,5 m dlouhou a 60 cm vysokou, a nejlépe, pokud je ještě větší. Naopak jediné, na co není rejnok náročný, je dno. To je ideální písčité a v tom úplně nejlepším případě je vhodné mít i nějakou písčitou mělčinu, kde by se pod lampou mohli rejnoci vyhřívat. V podstatě se dá říci, že malý bazén je ideální.

Naopak velmi výkonná musí být filtrace, v nádrži s rejnoky není vhodné mít velké množství rostlin, protože sama ryba je velmi velká a pohyblivá a rostlinnou džungli by brzy poničila. Z téhož důvodu není vhodné při okrajích nádrže mít všelijaká topítka, krmítka či jiné příslušenství, jelikož rozsah rejnokova pohybu je mohutný i u okrajů nádrže. Vrchní kryt je samozřejmostí, jelikož ryby rády vyplouvají nad povrch.

Teplota vody je vhodná okolo 27 stupňů….

Docela mě zajímalo, čímže se tato majestátná ryba živí. Zdá se, že jsou stále při chuti. Mladí rejnoci vyžadují krmení 4-5x denně a jsou schopni se živit vlastně neustále. Dospělí pak přijímají potravu zhruba 2x denně. Na jídelníčku je hlavně živá potrava, nitěnky, dešťovky, rousnice, žížaly, larvy hmyzu, malé rybičky nebo kousky mraženého filé.

Problémem bývá krmení importovaných ryb. Obvykle trpí nechutenstvím a i když třeba vypadají, že potravu přijímají, většinou ji poté žábrami vyplivnou zpět. Postupně chřadnou, hubnou, propadá se jim čelo, vystupují hřbetní kosti a hynou. Proto je lepší kupovat již rozkrmeného rejnoka nejlépe tuzemského chovu.


Ale pozor! Tohle leckoho odradí:

Rejnok má na ocase jedový trn, jehož obsahem je jed ptomain. Při jakékoliv manipulaci s ním proto musí chovatel dávat velký pozor, protože zranění trnem je velmi bolestivé a dlouho se hojí. Zranění si může přivodit i o odpadlý trn, který stále ještě obsahuje jed. Jestli se dá tento trn nějak "zneprovoznit" jako hadí jedové zuby, jsem se nedozvěděla.

I rejnokům se nevyhýbají zdravotní problémy.

V případě napadení parazity, je vhodné je z těla odstranit. Stejně tak se můžou infikovat odřeniny od písku a tam pomáhá mírné "osolení" vody (1 polévková lžíce na 100 l vody), což působí jako desinfekce. Pobyt pod stále zapnutou UV lampou poté urychlí hojení rány.

Občas se na rejnokovi (zpravidla 2x ročně) utvoří cosi jako ocasní plíseň. Tento chomáček se tvoří na místě, které "pustilo" jedový trn a tvoří se tam nový. Rána se pod kuličkou plísně hojí a chrání ji před infekcí. Poté sama odpadne. 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lipetka Lipetka | Web | 15. října 2009 v 0:11 | Reagovat

V Žatci, v jednom sympatickém hotýlku po všech stránkách, měli veliké akvárium v jídelně s několika těmito kousky a obřími ancitrusy (ani zaboha si nevzpomenu jak se jmenujou) Každé ráno jsem přiťapala se zalepenýma očičkama a protože jsem snídala sama, sedla jsem si přímo k obřímu akváriu a čumákovala dovnitř. Byli fakt úžasní.

2 Morty Morty | Web | 30. října 2009 v 22:43 | Reagovat

V Pečkách je poměrně nová pizzerie "U Rejnoka", kde mají ve velkém akváriu 4 exempláře tohohle zajímavého zvířátka spolu s několika dalšími většími rybkami. Je úžasný sledovat, jak plují vzhůru podél stěny a pak zase kloužou dolů. Jeden z nich si oblíbil výpust filrace a pořád najíždí do proudu bublinek jako do bublinkové masáže :-)

3 Jodi21WYNN Jodi21WYNN | E-mail | Web | 24. prosince 2011 v 2:58 | Reagovat

Set your life time more simple get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> and everything you require.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama