Listopad nejen na zahrádce

3. listopadu 2008 v 6:32 | čajovna |  Rostlinstvo

Listopad klepe na dveře a za chvíli tu budou Vánoce. Listopadové počasí nás však nesmí odradit od elánu k práci na zahrádce. A nejen na ní… Je tu doba definitivního zazimování.

Stěhujeme definitivně zahradní nábytek
Veškerý zahradní nábytek by měl v tento moment již uklizen. Dřevo náležitě ošetříme, plasty důkladně omyjeme a kov ošetříme speciálními roztoky.
Uklízíme….
Uklízíme i sudy a nádrže na vodu. Vyprázdníme je a vodu nalijeme například ke stálezeleným dřevinám. Nářadí vyčistíme, opravíme a uskladníme například v zahradním domečku.
Růže
Uklízíme i pod růžemi, spadané listí spálíme, mohou v něm přezimovat zárodky chorob.Než začne mrazivé a větrné počasí, je dobré je zazimovat. Středy keřů mnohokvětých a velkokvětých růží zasypeme zeminou a výhony zakryjeme chvojím či jutovými pytli. Kmínky stromkových růží pak zakryjeme jutou či látkovou ochranou.
Chráníme i trvalky
I další rostliny citlivé na chlad je třeba zakrýt. Ochrana by to měla být jak před mrazem, tak před překvapivě pálivým zimním sluncem. Trvalky zakrýváme jen u kořenů vrstvou listí či chvojí. Dřeviny náchylně k namrznutí raději obalíme celé podobně jako růže.
Zimujeme kompost
Drobné mikroby, které způsobují tlení organických zbytků je třeba chránit i v zimě, aby i přes zimu pracovaly. Zazimovat je třeba i kompost. Chráníme ho dřevěnou deskou a vrstvou starého papíru nebo kartonu či silnou vrstvou mulče či shrabaného listí.
Ořeme, ryjeme…
Ve chvíli, kdy je veškerá úroda ze záhonků, nastává doba rytí a orby. Těžké a hlinité půdy by se měly zrýt v každém případě. Velké hroudy nemusíte roztrhávat, mráz je většinou rozmělní sám.
Roubování
Odebíráme rouby pro dlouhodobé uchování - jabloně, hrušně a jiné peckoviny. Rouby musí být dostatečně vyzrálé a ukládáme je do mírně vlhkého písku do chladného sklepa či asi ze 2/3 zahrneme do záhonů na severní straně budovy, budou tak chráněny před sluníčkem, které může předčasně probouzet pupeny k životu.
DOMA
Citrusy chtějí zvláštní péči
Citrusy přezimujeme u velkých na jih obrácených oken. Tam mohou přezimovat i ve vyšší teplotě, asi kolem 15°C. Čím tmavší je stanoviště pro jejich přezimování, tím musí být teplota nižší. Rozsah této teploty je od 5°C do 15°C. Citrusy je vhodné postavit na polystyrenové desky, aby jim nebyla "zima na nohy", pokud tedy nestojí například na stolech.
Velký pozor dejte na zimní přemokření, je to nejčastější důvod neúspěchu pěstování citroníků a pomerančovníků. Přemokření způsobuje hnilobu kořenů. Zalévejte jen velmi střídmě, lépe zvládnou větší sucho, než trvalé přemokření. Charakter jejich půdy totiž vodu zadržuje velmi dobře a tak jim stačí jen velmi málo vody.
Hodně vzduchu prosím!
Ač listopadový vzduch nebývá nejpříjemnější, rostlinám prospívá. Hodně větrejte a to nejen v místnostech s květinami, ale i ve sklepech a halách, kde přezimují ostatní rostliny. Výměna vzduchu působí jako prevence proti houbovým chorobám.
Světlo prosím!
S krátkými listopadovými dny rostlinám schází světlo. Nedostatek slunečních paprsků se na jejich zdraví může neblaze odrazit. Světlomilné a pestrolisté rostliny tedy přestěhujte blíže ke světlu a nechte je tam pokud možno až do jara.
Vlhkost prosím!
V tuto dobu často trpí špičky listů u palem. Suchý pokojový vzduch způsobí, že špičky listů zasychají. Tomuto problému se můžete vyhnout tím, že budete rostliny každý den rosit měkkou vodou. Větší palmy uvítají občasné osprchování.
Poškození chladem i doma
Dejte si pozor na chlad u okna, okenní tabule se ochlazují a pokud se jich dotýkají listy pokojovek, pak mohou snadno utrpět poškození chladem. Vypadá jako hnědé a skvrnité listy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama