Kočičo-psí výkladový slovník

1. listopadu 2008 v 2:03 | čajovna |  Zvířata
Dvě rozdílné řeči, dva rozdílné jazyky, to je pes a kočka. Mají až překvapivě mnoho stejných tělesných projevů, ale někdy jsou jejich významy diametrálně odlišné. Je tedy s podivem, jak si někdy ti dva najdou společnou notu a nakonec si rozumí... Pojďte si přečíst, jaké jazykové bariéry musí ti dva překonat...a co mají společné...


Vrtění ocasem
Toto přátelské gesto kočka nechápe, ona sama přátelství vyjadřuje lísáním a pokusováním do ocasu, což zas pes nemusí chápat správně. Přesto si časem na tyto své vyjadřovací způsoby oba zvyknou a reagují na ně správně.

Zdvižený ocas do výšky:
Pes tím vyjadřuje svoji sílu, své postavení a očekává ponížené přiblížení svého soka.
Kočka tímto strnulým postojem ocasu naopak vyjadřuje svoji přátelskou náladu vhodnou na mazlení.

Dávání pac
Pes dává packu ve chvíli, kdy si chce hrát a má dobrou náladu.
Naopak pokud kočka vypadá, že vám chce dát pac, většinou má ale zlověstný výraz v obličeji, pak se chystá seknout a zaútočit.

Sklánění k zemi
Pokud má pes hrudník u země a zadní nohy v normální poloze, přední jsou vysunuty před tělo, chce si hrát.
Kočka tímto postojem dává najevo, že chce, aby ji všichni dali pokoj. Takový předstupeň k prvním agresivním výstupům.

Pohlaď mi bříško
Zatímco pes ležící na zádech tím dává najevo, že je v podřízené pozici a můžete si s ním dělat co chcete, kočka tímto postojem, či spíše polehem dává najevo, že se cítí ohrožena a velmi brzy nejspíš použije své naostřené drápky.

Upřený pohled
Upřený pohled nemá rád pes ani kočka. Zvláště pak psy, kteří upřený pohled berou jako výzvuk boji, vzbuzuje v nich agresi. Kočky si upřenými pohledy signalizují vzájemné emoce a úmysly.
Psa i kočku potěšíte uvolněným mrknutím, oba to chápou jako signál pohody a kamarádství.

Vrrr…vrrr
Kočičí vrnění sice probouzí klidné pocity v nás lidech, ale pes podobnými zvuky naznačuje agresivní úmysly a strach. Vrnění a vrčení může být za určitých okolností zdrojem konfliktu mezi psem a kočkou, ostatní řeč těla ale toho druhého obyčejně navede na správnou nitku pochopení.

Šťouchnutí pánví, přilísnutí zadečkem
Pro oba je toto chování k sobě navzájem či k člověku výrazem přátelského pozdravu.

Šťouchnutí tlamou, čenichem
Také výraz přátelství a pozdrav, u psů navíc projev podřízenosti a klidu, u koček spíš nekompromisní žádost o hlazení či krmení.

Mlaskání
Zvuk, který bývá prvním v životě, mlaskající sourozenci sající mléko, odraz ideální pohody a bezpečí. Proto je jakékoliv mlaskání uklidňujícím zvukem pro oba.

O zdraví obou se musíte starat současně, je vhodné oba naráz odčervovat, jelikož někteří střevní parazité jsou přenosí z kočky na psa a naopak. Společně si mohou předávat i blechy nebo třeba toxoplasmózu.

Sice kočka není pes, ale mohou spolu žít. A pokud jejich pán zná alespoň základy obou jejich jazyků, je způlky vyhráno….
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama