Hernani Donato: Déšť a jaguár

6. listopadu 2008 v 0:26 | čajovna |  Knížky pro děti
Knížka z produkce nakladatelství Argo slibuje opět vysokou kvalitu. Nejen svým typickým provedním, které dýchá starými, poctivými časy, ale také svým obsahem. Máte-li chuť na něco čtení pro zábavu, leč přece jen trochu náročnějšího, je Déšť a jaguár tím pravým. Podíváme se do lesů Brazílie...
Najdete tu devatenáct povídek, které mají svůj původ u brazilských indiánů. K čemu je přirovnat? Tak trochu se podobají biblickým zkazkám, protože často ukazují stvoření světa, velmi často se věnují původu ohně. Věděli jste například, že jaguár byl dříve jediným vládcem a vlastníkem ohně?

"Jednou zakryl popelem žhavé uhlíky, zbylé po nočním ohni, a vydal se na lov. Na břehu řeky si králík povídal s žábou, a když uviděl, jak leze jaguár z doupěte, řekl si, že nastala ta pravá chvíle. Poprosil žábu, aby dávala pozor, a rozběhl se do jaguárova pelechu...
... Jaguáre! Slyšíš, jaguáre! Honem se vrať, kradou ti uhlíky!"
Co všechno se muselo stát v povídce "Když zvířata byla lidmi", aby se jaguár nejenže přišel o oheň, ale začal se ho i bát?
"Indiáni z kmene Kaiuáů říkají, že jaguár začal od té doby jíst syrové maso a ohni se už vyhýbá. Zato oni sami si ve svých chýších anebo v pralese, když tam musejí strávit noc, rozdělávají oheň. Ten zažene jaguáry, kteří se bojí, že se jim v žáru plamenů a ohniště vypařily oči udělané z vody."
To si musíte přečíst sami. Nechte se unést zcela unikátní knihou...
Trochu se příběhy podobají bajkám, trochu pohádkám. Jsou osobité, čtivé a zajímavé.
Ilustracemi zcela originálně doprovodila Kateřina Kabešová.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama