Záhadní vlkodlaci...

31. října 2008 v 0:12 | čajovna |  Záhadné bytosti

svíčka
Proměna člověka ve vlka, zvěrozměna, lykantropie, vlkodlactví - to je dodnes vděčným a věčně přitažlivým tématem do hororů a fantastické literatury.


Člověk měnící se ve zvíře není jen doménou Evropy. Ve východní Asii se lidé mění v tygry, v Africe v leopardy a tygry (to bývá výsostná vlastnost tamních šamanů), v Americe v černé pumy či jaguáry, severní národy se zase vtělují do sobolů či rosomáků.


Vlkodlak vypadá jako vlk, je však silnější, větší a mazanější. Bývá vyobrazen i jako tvor s ochlupeným lidským tělem, vlčím obličejem a rychlým pohybem podobným opičímu cvalu.
Neloví pro potravu, ale pro rozkoš ze zabíjení, své oběti si nevybírá.
Příčin mohlo být více:
- někdo dotyčnou osobu proklel
- kousl ho
vlkodlakem
- napil vody zachycené ve vlčí stopě
- stykem s vlkodlačím potem, srstí či jakýmkoli výměškem, byli považovány za vysoce infekční!
- kotrmelec přes kládu
- vlkodlakem se stalo dítě narozené nohama dopředu
- též dítě zplozené při novu
- či dítě, které již po porodu mělo některé mléčné zuby
- vlkodlakem se stane sedmý syn sedmého syna v rodině
- či jediný syn narozený po šesti dcerách v rodině
- dítě, otěhotněla-li žena s vlkem či upírem

Vlkodlakem se může stát i mrtvá osoba, pokud jí přes hrob přeběhne kočka nebo kohout.
Zdá se vám to přitažené za vlasy? Dnes možná ano, ale ještě ve středověku bylo napadení člověka vlkodlakem na denním pořádku, a to v Anglii, Německu, Francii a východní Evropě. Následovaly vlny soudních procesů podobné těm honům na čarodějnice, tresty typu stínání hlav, věšení a upalování.
Přitom vlkodlactví byl stav, za který postižený nemohl, ač nebezpečná bestie, byl brán jako ubožák.
Příznaky vlkodlactví
Nešťastník se nejprve začal cítit "divně", přestal být ve své kůži, vyschlo mu v hrdle a pocítil nesnesitelnou žízeň. Zmocnila se ho touha strhat ze sebe šaty a v tu chvíli začala fyzická přeměna. Zežloutla mu kůže, oči se podlily krví a začaly horečně planout. Ruce se znetvořily do pazourů a začaly porůstat srstí stejně jako tělo a obličej v té době již znetvořený do vlčí tlamy.
Nejdůležitější však byla doslova explozivní přeměna psychická, tedy úplné oslabení vůle, zbyla pouze nenasytná touha zabíjet, trhat maso, touha po chuti krve….
Nejčastěji se tak dělo za úplňku, ale není to pravidlem. Zajímavé je, že podle středověkých spisů se bestiálně chovali i postižení drženi ve vězení. K proměně též došlo, celou noc se váleli po podlaze, divoce kolem sebe kousali a strašlivě vyli, než je vysvobodilo svítání.
Dobří vlkodlaci
Křesťanství pojalo lykantropy jako nástroje zla, monstra ďáblovy stáje oplývající zlými nadpřirozenými schopnostmi. Za zmínku stojí fakt, že podle pověr existovali i dobří vlkodlaci, kteří bojovali se zlými upíry. V pohanských dobách se východní a jižní Slované dokonce dmuli pýchou, byli-li postiženi proměnou ve vlka.
Vlk byl totiž zvíře ceněné, uctívané a pokud odnesl nějakou tu ovci, bylo to bráno jako dobré znamení.
Někteří se dokonce snažili proměnu ve vlka na sebe přivolat pomocí roztodivných rituálů, například tanců či nošením klacku za opaskem jako vlčího ohonu.
Co dělali?
Kromě útoku na lidi samotné či na dobytek, který ukojil jejich touhu po čerstvém mase, vlkodlacitéž vysávali mléko z vemen dobytka, strašili lidi a dusili je ve spánku.
Jejich proměnu nesměl nikdo vidět, dbali na to, aby je nikdo nespatřil.
Cesta duše
Jak známo, ve spánku ztrácíme ovládání svého ducha a jen bezvládně spíme. Zatímco naše tělo spí, duše nešťastníka bloudí po lese vtělena do vlka a nad ránem se vrací i se všemi šrámy, které ve vlčím rouně schytala…i to je vysvětlení středověku, v tomto případě ovšem nedocházelo k přeměně těla, pouze ducha.
Zabít vlkodlaka lze pouze stříbrnou kulku či jinými rituálními posvěcenými předměty či useknutím hlavy a spálením, neboť jeho tělo mělo výjimečné regenerační schopnosti. A jedna souvislost s upíry. Někdy se zabitý lykantrop stal upírem.
Ochranou byla bylina zvaná Oměj vlčí mor, která v Čechách roste na horách, výjimečně v nížinách a je prudce jedovatá.
Vysvětlení anglického vědce Lee Illjise
Ten v roce 1963 přišel s teorií, že vlkodlaci jsou lidé postižení vzácnou chorobou - vrozenou porfýrií,vážnou poruchou krvetvorby, nemocí, která znetvořuje a nutí postižené toulat se po nocích. (neplést s obyčejnou porfýrií). Mimořádná citlivost na denní světlo vede až k zánětům a abnormální pigmentaci, roste nadměrné ochlupení, zuby zhnědnou do červenohněda, kůže se znetvořuje hlavně v oblasti obličeje a prstů. Rty s dásněmi tuhnou, takže vzniká dojem vlčí tlamy. Nervový systém je poškozen a vznikají různé psychické poruchy jako např. epilepsie.
Byli tito znetvoření lidé válející se v záchvatech epilepsie bráni jako vlkodlaci?
Dnes je vrozená porfýre velmi vzácná, vyskytuje se pouze ve Švédsku a Švýcarsku a celkem je z historie známo jen 80 případů.
Léčba? Transfúze krve, což ve středověku neexistovalo a tak mohli postižení pociťovat touhu po čerstvé krvi. Když pozřeli větší množství krve, vstupovalo strávené krevní barvivo do jejich krve a vracelo jim sílu….
První film s vlkodlakem
V roce 1941 filmové plátno ovládl film The Wolf Man režiséra Georgie Wagnera s Claudem Raisem v hlavní roli a učinil z vlkodlaka fantastické monstrózní dílo a inspiraci generacím filmařů….
Více informací:
Lenková a kol.: Velká kniha tajemství a záhad (Regia, 2001)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 yciebd yciebd | E-mail | Web | 6. června 2009 v 21:22 | Reagovat

EwmJRI  <a href="http://itrzbskmvszf.com/">itrzbskmvszf</a>, [url=http://hnviwfuviiyb.com/]hnviwfuviiyb[/url], [link=http://fnrxfdqnfjqo.com/]fnrxfdqnfjqo[/link], http://ayckclqatvjz.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama