Vřes je typickou podzimní rostlinou

22. října 2008 v 11:29 | čajovna |  Rostlinstvo
Mít na podzim v truhlících malé vřesoviště, bylo svého času "in", v poslední době však typické vřesy válcují jiné módnější vlivy. Stále je však vřes vděčným a krásným objektem podzimního obdivu. Existuje v mnoha variantách, rozličných barvách i velikostech. Málokdo třeba ví, že vřes je využíván i v léčitelství proti zánětům močových cest, zánětům a revmatismu.

Malý keřík vřesu dosahuje výšky 15-20 cm a má typické šupinaté lístky, které jsou jen 3 mm dlouhé a vzájemně se překrývají. Vřesové větvičky tak trošku připomínají miniaturní jehličnan.

Květy mohou mít různé barvy, nejčastěji však různé odstíny fialové nebo růžové či květy čistě bílé. Mají zvonkovitý tvar a rostou v hroznech. Po odkvětu na větvičce zůstává hnědá tobolka s mnoha miniaturními semínky.

Pěstování
Vřes má rád kyselejší půdu, proto při výsadbě přimíchejte do zeminy trochu rašeliny. Při výsadbě do volné půdy musíte vřes na zimu mírně přikrýt, aby nevymrzl. Další roky již přezimuje bez problémů sám. V truhlíku se jedná často o rostlinu sezónní, ozdobí nám podzim a pak většinou zahyne. Nemusí tomu tak být, pokud vřes necháte v chladnější místnosti a budete ho přiměřeně zalévat. Na jaře ho můžete vysadit do volné půdy a sestříhat. Nestříhejte však až do dřevnatých částí, poté vřes již špatně obráží novými výhonky. Lehce sestříhané keříčky se pak rozrůstají do dalších koberců.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Molly Molly | 31. srpna 2015 v 11:08 | Reagovat

Krásná je žlutá varianta okrasného vřesu:

http://www.honzovy-bylinky.cz/cs/VRESY/VRES-ZLUTY-p2293c316.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama