Syrský ibišek

2. října 2008 v 21:58 | čajovna |  Rostlinstvo

Ibišek domácí a pokojový, známý též jako ibišek čínský, tak ten zná kdekdo. Ale co tuhle jeho venkovní odrůdu? Představuji vám ibišek syrský.
Jeho čas je nyní!
Latinsky se nazývá Hibiscus syriacus (anglicky Rose of Sharon, německy Straucheibisch) a s prvními dny zavánějícími podzimem ho právě pod tímto názvem můžete vídat v obchodech s květinami. Je to totiž vhodná doba na jeho výsadbu. Pokud to ale nestihnete, nezoufejte. Syrský ibišek lze sázet ještě na jaře v dubnu či květnu, což je také vhodná doba pro výsev semen.

Původ, přirozené prostředí
Původní druhy pochází z východní Asie, zejména z Indie a Číny, odkud se postupně šířil po celém světě. V 16. století již měl domov i u nás, a to v zámeckých zahradách a vznešených parcích.
Kvete až do prvních mrazů
Tento rozložitý keř z rodiny slézovitých je nejnápadnější v červnu a červenci, kdy je vrchol jeho kvetoucí sezóny. Ovšem ještě v říjnu lze vidět občasný krásný květ. Květy jsou široce rozevřeny ve tvaru pěticípé koruny, střed květu je tmavý, blizna a tyčinky jsou výrazné a pěstuje se v mnoha kultivarech. Bílé, různé odstíny fialové, temně rudé, modré či růžové… Stejně tak mohou být květy jednoduché i plné. K dostání jsou i odrůdy s panašovanými listy nebo s vícebarevnými květy.
V srpnu až v září se tvoří tobolky, které obsahují semena.
Množit ho lze ještě dřevnatými řízky v září a říjnu.
Všestranný a krásný
Ibišek syrský je hustý keř, který tvoří nejčastěji kulovitý tvar a jeho listy jsou velmi podobné listům jeho pokojových bratrů. Větvičky jsou volně rostoucí vzhůru šedozelené barvy. Dorůstá až tří metrů do výšky a šířky kolem jednoho a půl metru. Mimořádně efektivní jsou živé vysoké ploty tvořené ibiškem. Navíc jsou nenáročné na vláhu, starší keře není třeba zalévat téměř vůbec. Pouze právě zasazeným rostlinám kontrolujeme vlhkost půdy a pravidelně zaléváme.
K další péči patří občasné prořezání a to zjara, před vyrašením prvních lístků. Keř upravíme do požadovaného tvaru a spíše ho zmladíme. Pak nasadí množství poupat a v létě nás bude těšit záplavou květů. Tento řez ovšem neprovádíme každý rok, rostlina by se tím oslabovala. Ale starší a již málo kvetoucí keřík je možno tímto způsobem rychle a efektivně omladit.
Na zimu listy opadávají, jinak jsou lesklé, někdy lehounce chlupaté a výrazně zubaté.
A kam se hodí?
Tento keř se hodí spíše do teplejších poloh a oblastí, jelikož snadno vymrzá. Náchylné jsou hlavně mladé sazenice a je dobré je chránit na zimu vrstvou chvojí či mulčovací kůry. I když starší keře jsou odolnější, je dobré je také chránit. Vyplatí se také stínění proti pálivému zimnímu sluníčku, které může svou teplotou předčasně nabudit pupeny k pučení. Ty potom následný mráz spálí… Musíme si uvědomit jeho původ z teplých asijských oblastí.
Stejně jako není náročný na vláhu, není náročný ani na kvalitu půdy. Vyhovuje mu jílovitá, kyselá i písčitá zem. Uvítá dostatek humusu.
I tak je to hojně pěstovaný keř i ve městech a parcích. Je dekorativní jak listem, tak hlavně v letním období barevným výrazným květem.
Ideálním místem pro zdárné pěstování ibišku je slunné místo, snáší sluneční žár i horká léta. Již v polostínu začíná trpět, dočkáme se pouze malého množství květů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama