Síla pravého odpuštění?

16. října 2008 v 14:10 | čajovna |  Slabý čajík
Někdy přijde chvíle, kdy je třeba někomu odpustit. Jenže to není jenom, promiň, a jde se dál. Síla pravého odpuštění očistí i vás. Ano, někomu odpustíte, řeknete mu to a on se může cítit líp. Ale cítíte se líp i vy? Není tam vážně ani kousek, ani špetka zášti, křivdy a pocitů viny?
Nikdy nikdo nejsme bez viny. Ať si říkáme cokoliv, ať spíláme na nepřízeň osudu, ať spíláme na závistivou sousedku, nesnesitelnou tchýni, hrozné a nevděčné děti... za všechno můžou oni, a my jsme svatí. Kdepak!

Menší či větší díl viny nese každý. Přinejmenším ten, že jsme se do celé nepříjemné záležitosti nechali vůbec vtáhnout. Dobrá,víme, že příčin může být mnoho. Ale jak z toho ven...?

Síla pravého odpuštění je totiž ve vás samotných. Jistě v danou chvíli cítíte, zda odpouštíte opravdu, nebo jen naoko jako divadelní herec. Někdo se vám omluví, vy se omluvíte jemu. Je mezi vámi opravdu čisto? Je? Pak skvělé...tak to má být...

Ale někdy to tak není. Obecně platí, že čím starší či déletrvající křivda, tím horší je cesta k očištění. Pominu v tuto chvíli křivdy a viny, ve kterých hraje velkou roli karma a záležitosti minulých životů. To je vůbec těžká kategorie a dospět k odpuštění v takovém vztahu vyžaduje hodně odvahy, kázně a rozjímání.

Jak na to?
Zkuste si celou situaci znovu a znovu rozebrat. Zkuste býti nestrannými soudci, neměl ten druhý třeba jen špetku pravdy? Nemyslel to opravdu v někeré chvíli dobře...? Ne? Tak dobrá, jdeme dál...
Je totiž docela klidně možné, že si ten druhý pouze myslel, že má pravdu, že to s vámi myslel dobře. Je to sice nepříjemné, na hlavu postavené, ale jsme jen lidi a i tohle se často stává. Takže pochopíme-li, že ten druhý jednal ve svém vlastním zájmu, bude se nám lépe odpouštět. A to i v případě, že ten druhý jednal v nějakém podlém zájmu. Měl tedy za cíl vám ublížit... Dá se to odpustit? Jasně, že dá, každý jsme jiný, někdo se snaží být jen pozitivní a rozdávat kolem sebe sluníčka, jiný k životu nutně potřebuje mraky.
Uf, poněkud krkolomné, ale jen jsem se snažila přesvědčit sebe i vás, že lze odpustit i zlý úmysl. Užírání se k ničemu nevede.

Tak do boje!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama