Říjen nejen na zahrádce

1. října 2008 v 20:24 | čajovna |  Rostlinstvo

Léto je sice definitivně za námi, ale podzimem sezóna zdaleka nekončí. I v říjnu kvete mnoho půvabných rostlin.

ZAHRADA
Poslední šance pro jarní kvítí
Pokud jste ještě nezačali s výsadbou cibulovin, které kvetou na jaře, je v říjnu nejvyšší čas. Vhodné je stihnout to ještě zkraje měsíce, kdy je ještě teplé počasí. Cibulky překrýváme vrstvou zeminy, která je zhruba 2x vyšší než je výška cibulky.
Sázíme i růže
Kontejnerované či prostokořenné růže je nyní vhodné vysazovat. Vybírejte si odrůdy, které jsou šlechtěny i proti odolnosti vůči padlí či jiným nemocem. Při přepravě dbejte, aby kořeny nezaschly a pak je zkraťte asi o 20 cm, namočte přes noc do vody a sázejte do jámy asi 40 cm hluboké. Krček růže musí být asi 5 cm pod povrchem půdy, často se dělá právě ta chyba, že se růže sázejí příliš mělce. Poté důkladně zavlažíme.
Nůžky na vřesy
Odkvetlo vám vřesoviště? Směle vezměte nůžky a zkraťte ho na zimní délku. A pokud je sucho, neváhejte se zálivkou.
Hnojíme a hrabeme
Hnojíme veškerou půdu a pravidelně hrabeme spadané listí. Nenechávejte jej ležet na trávníku, ten pod ním přestává dýchat a mohou se na něm utvořit nehezké žluté skvrny.
Poslední péče o trávník
Poslední seč trávníku je tu. Zkracujeme ho na délku o něco delší, než je "letní střih".
Begonie do tepla
Cibuloviny, které jsou citlivé na chlad vyjímám ze země a ukládáme do sklepa. Jedná se hlavně o begónie, tygřice, litošky...
Začíná podzimní výsadba stromků
Až do prvních trvalých mrazů lze vysazovat stromky. Na rozdíl od růží si zde můžeme příliš hlubokým vysazením ublížit. Místo nasazení kmenu by mělo být těsně nad úrovní půdy. Kořeny před výsadbou zkrátíme a stejně tak asi na polovinu zkrátíme i větve koruny
Sklizeň
Sklízíme jablka, hrušky, švestky….Sklizeň je nejjemnější ruční, s plody příliš neházíme a jen lehce je ukroutíme od větvičky i se stopkou. Ukládáme ve sklepě a nejlépe jednotlivě
DOMA
Velké stěhování
Rozmarýnu či jiné středomořské bylinky v nádobách dáme do míst, kde je stálá teplota kolem 10°C, první mrazíky by je mohly poškodit.
Květináče obalíme bublinkovou fólií, slámou či listím a můžeme je nechat přezimovat i při ještě nižších teplotách.
Stěhujeme též libory, durmany a lilky. Nesvědčí jim chladná mlhavá a vlhká rána.
Hnojíme jen některé pokojovky
Veškeré pokojové rostliny už jsou v době vegetačního klidu, takže je nehnojíme. Výjimku tvoří druhy kvetoucí okolo Vánoc a v lednu. Ty stále ještě mírně hnojíme.
Fuchsie jsou odolné
Fuchsie můžeme v této dob ještě nechat venku. Mrazy do -3°C je nepoškodí, jen podpoří přirozený opad listů. Domů je přeneseme až před velkými mrazy či v polovině listopadu. Odstraníme všechny květy a plody, výhony zastřihneme na polovinu a střídmě zaléváme. Již nehnojíme!
Rostliny pro podzimní kvetoucí balkón?
Chcete mít barevné truhlíky i v říjnu. Pak sáhněte po Slověnci, vrbině, ořechoplodci, ajánii, listopadek, vřesu či barevných břečťanech či trávách ostřicích. Hezky ještě kvetou okrasné jahodníky či rozchodníky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 helianthi helianthi | Web | 1. října 2008 v 20:48 | Reagovat

tvůj blog mě zaujal, je psán čtivou formou a zajímavý je také svým obsahem rozhodně tu nejsem naposledy :)

2 čajovna čajovna | 2. října 2008 v 7:52 | Reagovat

díky :-) hodlám se věnovat hlavně knížkám, kytičkám, kočkám (koním?) a vaření vlastních nápadů, ovšem nečekej nějaké hogo fogo ústřice, většinou musím vařit fofrovky...Ať se tu líbí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama