Porody doma? Hazard?

9. října 2008 v 12:23 | čajovna |  Silný čaj
Tak jsem se včera docela těšila na debatu Máte slovo, která měla být na téma "domácí porody", prý že si ženy chtějí porod užít...Tak dobrá! Celkem souhlasím, navíc mě toto téma v tuto chvíli dost zajímá, takže jsem se pohodlně usadila a čekala, co se dozvím...Chtěla jsem informace, fakta, podložené záležitosti, argumenty, prostě debatu. Místo toho jsem viděla jakousi frašku, ale i ta dost napověděla...Posuďte sami.

Diskuze se zůčastnil primář gynekolog-porodník, mluvčí ministerstva zdravotnictví, neonatolog, maminka, dvě PA, z nichž jedna byla tzv. "domácí" a maminky, které propagovali domácí porody, jedna z nich se vehementně bránila, že ona přijala pozvání jako vedoucí hlava Hnutí za aktivní mateřství. A jedna maminka, která splňovala všechny zdravotní náležitosti pro domácí porod, přitom zcela nečekaně po porodu dostala embolii a nebýt okamžité záchrany, asi by tu nebyla.


Čekala jsem konstruktivní diskuzi. Popravdě, nedočkala jsem se. Porodní asistentka a maminky, které mají domov jako vysněné místo porodu se ukázaly v průběhu debaty jako mírně vyšinuté fanatičky, kdosi je tam přirovnal dokonce k sektám, načež se začaly bránit podáváním údajné žaloby za pomluvy a tyto hanlivé výroky. Nevím, ale milé dámy nepředvedly nic, pro což bych měla změnit názor. Na přímo mířené otázky neodpovídaly, co byste paní porodní asistentko dělala, kdyby maminka začala v ložnici krvácet, kdyby se ukázalo, že dítě mělo skrytou srdeční vadu, kdyby...kdyby... Těch kdyby je hodně a i když budeme kdovíjak vstřícní, vždycky je riziko domácího porodu větší, než u porodu v nemocnici.

Pravda, souhlasím s tím, že někdy můžou zákroky lékařů porod spíše zkomplikovat, takové ty vyvolávačky, pak utlumovačky, to jistě není přirozený zásah a jeho zbytečnosti by se dalo polemizovat, ovšem někdy to tak prostě je. Často jsou zbytečné nástřihy, oxytocinové urychlováky a hlavně je zbytečná nevlídnost personálu, ano, věřím, že rozhozená psychika rodičky, která si připadá na sále jako kus dobytka, může fyzicky porod zkomplikovat.

Něco faktů
Porodní asistentka za domácí porod bere částku v rozmezí 5.-10.000,-Kč a platí zde za kvalifikovaného odborníka, ročně u nás takto porodí cca 200 žen. Bohužel jsem se nedozvěděla, kdo nese případnou trestní zodpovědnost za poškození dítěte u porodu, jestli matka nebo asistentka. Ono zas tak jednoznačné není i v případě nemocničního porodu, to je pravda.
V zemích, kde jsou domácí porody více rozšířené jako je Holandsko, Severní Amerika, Německo či Rakousko, je prokazatelně vyšší možnost, že dítě při porodu zemře či bude mít vážné komplikace. Minuty totiž rozhodují o tom, zda bude mít komplikace, které ho dovedou ke smrti či k trvalému postižení. Co s takovou vyhrocenou situací udělá příjezd záchranky nejdříve za půl hodiny, to lze jen domýšlet. Nejde jen o emoce matky, ale i o život dítěte a jak bylo správně řečeno, je přece téměř hřích brát dítěti šanci narodit se do prostředí, které je schopno ho v případě nouze zachránit.

Závěr?
Těšila jsem se na debatu, která mě utvrdí v tom, že porod doma je fajn. Domácí prostředí, klid, intimita, to je to, co jsem schopna pochopit, po tom ženy touží...Nejsem si sice jistá, jestli bych ve fázi už slušných kontrakcí nezpanikařila a nezachtělo se mi záchranného bílého pláště, ale věřím, že domácí porod může být úžasným emotivním zážitkem.
Jen je škoda, že propagátorky na to jdou ze špatného konce, fanatismus ničemu neprospívá, chabé argumenty...

V závěru řekl podstatu problému zúčastněný dětský lékař. Všechen ten humbuk je jen kvůli tomu, že některé porodnice stále mají zkostnatělé praktiky a personál je k rodičkám hrubý. Nechť jsou porodnice domáckým prostředím a personál vlídný... To je ta správná cesta...
Ano, souhlasím. Sama za sebe mohu říci, že jsem vždycky byla ráda za tu jistotu, kterou mě nemocniční prostředí dalo, i za cenu, že mi třeba občas něco připadalo nedůstojné a obtěžující. Věděla jsem, že mám vysokou pravděpodobnost, že mě či dítě v případě nouze zachrání, no, buďme realisti, pokusí se o to...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mirka Mirka | 9. října 2008 v 18:56 | Reagovat

Debatu jsem nestíhala... Vlastně kousek, zrovna mluvila maminka, která se vyjadřovala k položení miminka na bříško... A dojem to na mě neudělalo nijaký ;)

Co se porodů doma týče, mně se líbí kompromis. Porodit klidně v nemocnici, pokud je miminko a já v pořádku, tak opustit nemocnici co nejdříve. Třeba po 48 hodinách. Tak trošku ambulatní porod. To bych ráda u druhého dítete případně udělala. Za předpokladu, že bude vše v pořádku, samozřejmě ;)

2 čajovna čajovna | Web | 10. října 2008 v 14:45 | Reagovat

Ano, zkrátit tu povinnou dobu, to by možná šlo. Ale jde tam o nějaké povinné očkování... Takže pokrok asi dál nepůjde a ty tři dny tam vydržet budeme muset.

3 helianthi helianthi | Web | 13. října 2008 v 17:01 | Reagovat

myslím, že já tuto debatu ještě pár let nemusím řešit, ale ráda přidám i svůj názor na porod doma.... musí být úžasné být doma v prostředí, kde to známe cítíme se dobře a harmonicky, je tam s náma milující člověk, jsme v známém prostředí a ne v prostředí, kde je to pro nás cizí.... ale může se vyskytnout komplikace a to by si člověk, asi vyčítal dlouho,že raději nerodil klasickým způsobem.... Já osobně jsem dosti alternativní člověk, takže bych ráda nějaký zajímavý porod, při klidné hudbě a pod. ale podle mě porod není to nejdůležitější v životě dítěte, ať tomu věříme nebo ne, působí na něj spousta věcí ještě před narozením.... a důležitý je taky výchova a tak dále :)

4 čajovna čajovna | Web | 14. října 2008 v 12:27 | Reagovat

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10175540660-mate-slovo/208572230800027-08.10.2008-21:55.html

pro úplnost přidávám odkaz na zmíněný pořad....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama