Pes a kočka udělají z domácnosti kůlničku?

25. října 2008 v 0:59 | čajovna |  Zvířata
Že kočka není pes je každému jasné. Pokud máte doma oba exempláře, pak byste jistě mohly vyprávět o radostech a strastech jejich soužití.
Není to soužití nemožné, často naopak velmi přínosné pro obě strany.
Je jen několik málo výjimek, kdy si na sebe pes a kočka nikdy nezvyknou. Problémy s adaptací na kočky mají lovečtí psy, třeba teriéři, kteří mají silný lovecký pud. Naopak ovčácká a společenská plemena problém nemívají.


Kočka obyčejně brzy zjistí, že v psím pelíšku je příjemné teplo a psí tělo taky hezky hřeje.
Nejsnáze ke společnému přátelství dojde u štěněte a kotěte přibližně stejného věku. Nebo když je ten druhý ještě mládě. Pes, který si zvykne na kotě, pak už nepovažuje kočku za vetřelce a neopak. Kočka hrající si se štěnětem snáze akceptuje ve své domácnosti psího člena.
Seznamování musí samozřejmě probíhat nenásilně a opatrně. Nedávejte ty dva hned příliš blízko sebe, jeden z nich by se určitě začal bát a na agresi tady není místo. Navíc je nenechávejte nikdy bez dozoru a taky krmení by mělo probíhat s lidským dozorem. Zvídavé kotě batolící se k psí misce může slíznout chňapanec od psa jedna dvě. Krmte je raději oba naráz, ale v dostatečné vzdálenosti od sebe. Spát mohou ve společném pelíšku, ale každodenní hostina musí být pro každého jinak a jindy…už jen z principu.
Takový kočkopsí konflikt může být zcela nevinný - zasyčení, zježení a odrápnutá facka dotěrnému psovi. Anebo už vážnější, když kočka začne utíkat, v psovi se probouzí silný lovecký pud a honička je na světě. A jedna honička podporuje další….

Dobrým trikem, aby si ti dva na sebe zvykly je ve spánku. Něco, co voní psem, dejte kočce do pelíšku a naopak. Snadněji si tak zvyknou na své "vůně".

A znovu se vracím ke krmení. Psí jídla nejsou vhodná pro kočky, obsahují málo masitých složek a naopak kočičí jídla nejsou vhodná pro psy právě pro přemíru živočišných bílkovin, které mohou mít u psů neblahé zdravotní důsledky.
Navíc pes je zvyklý jíst nárazově a víc, tedy ideální je krmení 1-2x denně s doporučovaným jednodenním půstem každý týden. Kočka žere v menších dávkách neustále celý den a často i v noci.

Ovšem kočka je vždy šéfem vaší domácnosti.
A někteří psi to mohou těžko nést, sami jsou vždy na hodnostním žebříčku své smečky na posledním místě a kočka často mezi prvními. I to může čas od času zapříčinit řevnivost mezi oběma druhy. Jedinou možností, jak tomu zabránit je, věnovat oběma dostatek času a nepreferovat jednoho před druhým.

Příští víkend tu najdete zajímavý článek, který bude takovým kočičo-psím a pso-kočičím překladovým, ba dokonce i výkladovým, slovníkem....

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dendiska Dendiska | E-mail | Web | 29. října 2008 v 18:49 | Reagovat

Děda má psa i kočku a vycházejí spolu dobře. Pes i kočka jsou černobílí, takže k sobě ladí a jsou velcí kamarádi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama