O hnědém medvědu ze Zeleného údolí

2. října 2008 v 10:12 | čajovna |  Knížky pro děti
Pozoruhodná sbírka skotských pohádek, legend a mudrosloví, to poznáte hned, jak tuto knihu vezmete do ruky. Vypadá tak nějak - jinak. Před patnácti lety jsem se podobnými knihami probírala v babiččině knihovně jako dítě.
Má obdivuhodnou kvalitu, dá se říci, že je to malý šperk mezi knihami vůbec.Nenajdete tu nic moderního, jen starou poctivou práci. Lehce zažloutlý papír, přebal i desky vypadají, jako by je někdo vyrobil již před mnoha lety. Hřejivý a milý dojem dotváří látková záložka.

Najdete tu pohádky i moudrost
Jsou to spíše pohádky pro starší děti či pro dospělé. Najdete tu v nich mnoho moudrosti, starobylých poznatků a obyčejů. Trochu to někdy připomíná bajky, ostatně to, co si skotové po generace předávali vyprávěním po hostincích a domácnostech, to je o lidských zákonech. A ty se, jak známo, nemění, jen získávají jiné a nové podoby. Pohádky z nížin, vysočin a ostrovů, najdete tu i historické legendy, vtipné povídky a tajemné příběhy. Spolu s vyprávěním z tajných společenství, mě tato část knihy zaujal nejvíce, jsou tu totiž hotové hororové příběhy. Chlupy se vám budou ježit až na zádech… Nedoporučuji číst před spaním. Vážně!
"Oknem proudilo dovnitř světlo měsíce a zpočátku se všechno zdálo poklidné jako obyčejně. Ovšem o půlnoci se z jedné hrobky vynořila obrovská strašlivá hlava a prohlásila: "Podívej se, krejčíku, na starého šedivého strašáka, co nemá co jíst….
…Pařát po něm chňapl a špičkou prstů ho zachytil, až odrazil kus futra od dveří. A tenhle otisk ruky tam zůstal až do dnešních dnů. Krejčí se třásl strachy a uháněl domů takovou rychlostí, že y zadkem mohl kosit trávu."
Ale podivných a tajuplných příběhů tu najdete více než osmdesát, navíc hádanky a hlavolamy, přísloví a rčení a také doslov, který vám osvětlí skotské tradice a přiblíží atmosféru všech předcházejících pohádek a legend.
Ještě malá ochutnávka na závěr:
"Máš dobrá stehna," prohlásila orlice, "dej mi jedno."
A tak voják nastavil stehno a orlice vyklovala všechno maso z jeho vnější strany. "Už mám dost," prohlásila. "To je nejsladší maso, co jsem kdy jedla," a vydržela letět další pořádný kus cesty. Jenže pak znovu vyhladověla a řekla vojákovi: "Teď už tě musím vysadit. Jsem hlady zesláblá; ale kdybys mi poskytl i své druhé stehno; snad bude stejně dobré jako to první." A tak vojákovi nezbylo než s utrpením nastavit i druhé stehno. Orlice ho vyklovala…"
A co ty hádanky a moudrosti? Vybírám dvě…
"Jaké jsou tři nejsladší věci na zemi?
Vlastní majetek, vlastní žena a návrat domů…"
"Manželství je jako včela - dává med i žihadlo"
Kniha je velmi zajímavá, a nejen díky svému designu, ale i svému obsahu, vás zanese o mnoho a mnoho let zpět do minulosti. Tento knižní klenot vydalo nakladatelství Argo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama