Mitchell Zuckhoff: Naia se smí narodit

1. října 2008 v 8:42 | čajovna |  Knížky pro ostatní

V srdíčku byla díra. Dítě Tierney a Grega dostalo diagnózu dřív než jméno. Otvor v srdci. V srdci jejich děťátka a teď i v jejich srdcích…Udělala jsem něco špatně? Byla to moje chyba? Ublížila jsem svému dítěti?"

Tak začíná celý příběh. Dva obyčejní manželé se rozhodnou mít dítě. Cesta to pro ně není jednoduchá, otěhotnění pro ně není procesem, na který téměř nemuseli čekat. Navíc ač jsou oba úspěšní, jsou i obětí diskriminace. Tierney je běloška, Greg je černoch. Důvody k diskriminaci jsou tu však náhle i další. Rozhodnou se ponechat si dítě s Downovým syndromem.
Kniha nám popisuje složitá rozhodnutí, která museli oba učinit. Myšlenky, pocity, miliony otázek a žádné odpovědi. Odpověď je totiž jednoduchá. Teorie je nějaká, praxe je nesdělitelná. Jaký bude jejich život s dítětem, které bude mít celý život nálepku "jiné"?
Zajímavý je i název knihy: Naia se smí narodit. Zní takhle otázka, kterou si kladou rodiče takto postižených dětí? Rodiče, kteří takto postižené dítě nosí pod srdcem, tedy přesněji matka? Smí se dítě narodit? Otázka je kladena tak, jakoby to byla hlavně vina dítěte, že se nesmí narodit.Otázky ožehavé, přinejmenším vás donutí zamyslet se nad celým problémem. Downův syndrom je závažná diagnóza.
"Tohle dítě vám bude působit trauma od chvíle, co se poprvé nadechne…"
"Zjistila, že se ocitla v podivné pozici - svým způsobem záviděla rodičům, kteří se během těhotenství dozvěděli, že jejich dítě bude mít něco daleko horšího než Downův syndrom. V jednom z takových případů šlo o trizomii 18, zvanou také Edwardův syndrom. Podobá se Downovu syndromu, ale příznaky jsou závažnější a prognóza daleko horší. Děti s trizomií 18 se jen zřídkakdy dožijí prvních narozenin. Terney připadala taková diagnóza jako výhoda: To by bylo úplnějasné" - šla by na potrat, jak řekla Gregovi. "Někdo má jasno i v případě Downova syndromu, ale já ne. Trochu bych si přála, abychom to dokázali takhle rozseknout, ať už dobře, nebo špatně".
Kvalitní reportáž
Kniha je vlastně reportáží, není to sranda román na pláž. Uvařte si dobrý čaj a zkuste se vžít do nelehké role těchto rodičů. Autor popisuje množství technických a lékařských informací, někdy je to až strohé a nelidsky studené, jinde tu zase prosvítá teplo lidských srdcí a emoce. Jej to studnice informací nejen pro rodiče dětí s Downovým syndromem, ale pro všechny, kdož se o tento problém zajímají. Doposud jsem například netušila, že dříve se pokoušel Downův syndrom léčit velkými dávkami vitamínů nebo že některé děti podstupovali bolestivé operace a plastiky obličeje jen proto, aby se vyhladili viditelné znaky tohoto onemocnění a společnost děti lépe přijala. Je to trochu jako pokrytectví… Detaily operace, kterou musela Naia podstoupit, průběh léčby, pocity rodičů, informace vedené podobně jako deník. Ostatně podrobné zápisky skutečné Tierney byly jedním z důležitých podkladů při tvorbě této knihy. Některé lékařské postupy a testy jsou v USA odlišné od těch u nás, ale některé jsou naopak téměř totožné.
Odvrácená strana
Najdete tu i dívku, která ač syndrom má, je ve svém životě celkem úspěšnou. I takhle mohou tyto děti "skončit". Najdete tu i zpověď rodičů, kteří se rozhodli tak, jak to dělá 90% všech párů, které se dozví, že budou mít dítě s Downovým syndromem.
"Kim zašla za lékařem, aby začali s přípravami na ukončení těhotenství. Byla ve dvacátém týdnu, tedy v polovině. Než ay zvolila takový typ potratu, při kterém se plod roztrhá na kusy a odstraní z dělohy, Kim s přispěním Jackie Hallidayové dospěla k rozhodnutí, že si nechá vyvolat předčasný porod, kdy se plod narodí mrtvý, ale celý…Skoro jedenáct hodin strávila "utrpením z lásky", jak to nazvala, a věděla, žena konci bude smrt…
…Kim poklekla a políbila malou rakvičku. McKayla udělal totéž…Rakvičku uložili do země, jemně ji položili na už dlouho zakopanou rakev Kiminy prababičky….Na náhrobní kámen bylo vyryto Oliviino jméno s jediným datem jejího narození a zároveň smrti."
Naiu opouštíme ve věku tří let. Má již zdravého sourozence, malého bratříčka a život plyne tak nějak snadno, lépe a rodiče jsou vděční. Vděční za ten obtížný úkol, provést Naiu životem….
//>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama