Listopadky

6. října 2008 v 0:46

Listopadky jsou typickou podzimní rostlinou. Jejich krása vyniká a vzkvétá ve chvíli, kdy celá zahrada jde spát…


Chryzantéma je další známý název pro tyto květiny, které dříve byly nutně spojovány pouze se hřbitovními účely. Kdepak, dnes je to rostlina moderní a využitelná ve všech možných dekoracích. Když se blíží ke konci vegetační doba všech ostatních rostlin, listopadky se rozzáří v jasných barvách. Žlutá, bílá, růžová, či různé odstíny těchto barev, na výběr je mnoho. Kvítky tak trochu připomínají útlé kopretiny a potěší nás od září do listopadu. Krásně vynikají v podzimních mlhách, hlavně ty žluté…

Dobře vybírejte rostliny. Musí být kompaktní, zdravé a pevně rostlé. Květů musí být mnoho a stejně tak mnoho nasazených poupat. Toho posléze doma docílíme zaštipováním odkvetlých květů. Radost nám budou dělat zhruba šest týdnů. Velké mrazy citlivé odrůdy z obchodu zahubí, takže je buď necháme v nějaké chladné chodbě nebo je velmi dobře zakryjeme.
Množit můžeme řízkováním nebo dělením trsů. Co se týče zálivky, nepřeháníme to. Listopadky jsou sice rostlinami vlhkého podzimu, ale příliš vlhkou zeminu nemají rády. Občas přihnojíme slabým roztokem hnojiva.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janah Janah | 6. října 2008 v 18:49 | Reagovat

Ano, listopadky, alias chryzantémy jsou krásné! Před třemi týdny jsem si udělala radost a jeden velký exemplář, nabušený poupaty, si v jednom hypermarketu koupila :-) Momentálně kvete žlutě v plné kráse a rozzářil mi poněkud truchlivé podzimní zápraží a zastínil poněkud unavené letničky. Teď lituji, že jsem si jich nekoupila více, tak zase za rok, mrazíky se blíží...A pak že se chryzantéma hodí jen na hřbitovy, jak se dříve tradovalo!

2 čajovna čajovna | 6. října 2008 v 20:13 | Reagovat

mě krásné sluníčkové (viz obrázek) již zašly...ale chyba, měla jsem je v kuchyni.... Viděla jsem i krásné miniaturní varianty, ty se mi vážně líbily.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama