Když se kytkám nedaří…

20. října 2008 v 13:05 | čajovna |  RostlinstvoMůžeme o naše pokojové miláčky pečovat s láskou, nebo je nechat jako dříví v lese. V obou případech se může stát, že se jim z nějakého důvodu přestane dařit….


Poškození mrazem


Projevuje se hnědými listy, případně i stonky, na pohled jakoby uhnilými. Stává se to často tak, že si to příliš neuvědomujeme. Otevřeme okno, vznikne mrazivý průvan, případně otevřeme v zimě na noc okno a rostliny prochladnou. Pamatujte na to, že nemusí být ani mráz, některé rostliny spolehlivě zničí i teplota kolem pěti stupňů.Poškození teplem


Příznaky jsou často shodné jako poškození chladem. Na listech se objeví hnědé skvrny, které rychle zasychají.
Způsobit je může prudké slunce za oknem nebo kapky vody na listech, které pak působí jako miniaturní lupy a způsobí popálení a následné skvrnky hnědé barvy.
Pomoci někdy můžou třeba dnes tolik oblíbené žaluzie, které ale skrývají následující nebezpečí….Zrádné žaluzie


Krásné, dekorativní, chránící květiny před prudkým sluncem. Ovšem někdy se může stát, že po namontování žaluzií do bytu se květinám náhle přestane dařit. Příčina je jednoduchá, i když na ni někdy myslíme na to úplně poslední. I otevřené žaluzie ubírají velké množství světla pro rostliny důležité. Nejvíce je to znát na rostlinách nejdále od okna. Projevuje se to ztrátou panašování, barevnosti, vytáhlým a nezdravým vzrůstem, ibišky například přestávají kvést.
Za zmínku stojí upozornění na dlouhodobě zatažené žaluzie, například teď v létě, kdy se takto bráníme slunečnímu žáru a letním vedrům. Pro květiny je takové trvalé zastínění horší než pošmourné podzimní dny, na které jsou biologicky připravené….Přemokření


I přemokření se může stát. Zapomeneme, že jsme už jednou zalívali, neodhadneme množství vody….důvodů může být nespočet. Ale když už se stane, co s tím?
Jednorázové přemokření většinou vyřeší slití přebytečné vody a dostatečné vyschnutí.
Horší je trvalé přemokřování, které působí mnohem zhoubněji. Projevuje se v podstatě stejně jako nedostatek vláhy, tedy zdánlivým usycháním. Pokud tedy máme rostlinu někde ve výšce a nevidíme na povrch zeminy, můžeme ji s úspěchem přelívat dál, protože si jednoduše neuvědomíme ten pravý problém.
Důvodem "usychajícího vzhledu" jsou ale uhnívající kořínky, které nemohou správně nabírat vláhu a rostlina tak doopravdy trpí žízní….ač téměř plavající ve vodě.
Pokud rostlinu dlouhodobě přemokřujeme, projeví se to i růstem mechu nebo plísní na zemině nebo žloutnutím listů. V tomto případě je každá rada drahá, uvadlou rostlinu už většinou nic nezachrání, můžeme se ji pokusit maximálně přesadit do nového substrátu.
Přeschnutí
Opakem je přeschnutí a těžko říct, co je horší. Projevuje se opadáváním listů, žloutnutím, skleslostí celé rostliny.
Pomůže okamžité zalití, v těžších případech je dobré ponořit celý květináč do kbelíku s vodou a nechat nasát. Poté necháme přebytečnou vodu dobře odtéct, abychom rostlině nepřivodili druhý extrém.. Dobrému vsakování může pomoci i lehké prokypření vrchní vrstvy zeminy, ale pozor na poškození kořínků.Přehnojení


I přehnojení se může stát v případě, že chceme rostlině dát to nejlepší. Projevuje se bujným růstem slabých nevyvinutých výhonků, které ale mají slabé pletivo a více pak podléhají nemocem, plísním a škůdcům. Paradoxně se někdy může projevovat i zakrnělým růstem. Těžké přehnojení se projevuje žloutnutím listů a následným úhynem rostliny. Pomoci můžeme jedině tak, že celou rostlinu vyjmeme z květináče, propláchneme kořenový bal a přesadíme.
Pozor také na rostliny, které jsou v květináči již velmi natěsno. Těm dávejme jenom menší množství hnojiva, protože natěsnané kořínky nedovedou vstřebat tolik živin, jako ty "volně ložené v půdě".Zastavení růstu


Pokud vám rostlina náhle neroste, má nejspíš málo živin, prostoru v květináči nebo světla. Zkuste všechno napravit a rostlina by měla pookřát.Nekvete?


Pokud rostliny, které mají kvést stále nemůžete přivést ke květu, příčin může být mnoho. Pročtěte si specifické požadavky právě na tu květinu, se kterou máte problém. Obecně lze říci, že příčina může být v příliš suchém vzduchu, malém množství světla, případně ve špatném složení hnojiva, které obsahuje příliš mnoho hnojiva.
Rostlině pomožte přenesením na světlejší místo a zakoupením speciálního hnojiva na kvetoucí rostliny.Suchý vzduch


Běžný problém v bytech s ústředním topením. Na konci zimy mají některé rostliny suché špičky listů. Při suchém vzduchu se rostliny snadno stávají terčem útoku svilušek, molic a dalších milovnic suchého vzduchu. Pomoci můžeme posazením květináčů do vlhkých oblázků, mlžení, nebo občasné osprchování. V létě se tento problém většinou nevyskytuje.A jak vy řešíte běžné problémy svých pokojových miláčků?


O škůdcích a chorobách si povíme někdy příště
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama