Jeden šípek vydá za doktora

23. října 2008 v 1:10 | čajovna |  Domov
Až vás někdo pošle k šípku, poděkujte mu. Zajděte si ke keři plnému červených lesklých bobulek a vězte, že jste na kongresu lékařů. Těch nejlepších. Jeden šípek totiž obsahuje tolik vzácných a zdraví prospěšných látek, že stojí za to se u něj zastavit. Uvařte si tedy třeba jeden šípkový a čtěte...


Už naše babičky a lidoví léčitelé si šípků velmi cenní. Dodnes si z něj nadšenci dělají šípkové marmelády a šípkový čaj je tradicí zejména nyní, v sychravých podzimních dnech.

Napěchovaný vitamíny
Ano, šípek je doslova napěchovaný vitamínem C, to ví každý. Co dál? Dál v něm najdete vitamíny skupiny B (B1 a B2), vitamín K, z minerálů pak vápník, karotenoidy, flavonoidy a organické kyseliny, dále třísloviny a cukry.

Sbíráme šípky a vaříme čaj
V říjnu, v době před prvním přemrznutím, můžete šípky sbírat. Trháme jen jasně červené, tvrdé plody. Sušíme rychle, nejlépe v troubě max. na 60°C nebo ještě lépe v domácí sušičce. Rychlé sušení se obecně doporučuje, ale kdesi jsem četla vyjádření lidového léčitele, že jakýmsi způsobem zkoumal obsah vitamínu C a jiných látek u rychle i pomalu (na volném vzduchu, v pokojové teplotě či na slunci) sušených šípků a žádných výrazných rozdílů nenašel. Takže klidně sušte i na sluníčku. Usušené šípky jsou tvrdé, nelze je rozmáčknout a uchováváme je na suchém místě, nejlépe uzavřeny ve sklenici.
Před použitím je rozdrtíme, ve vodě pak vaříme asi deset minut a necháme vylouhouvat další půlhodinu. Potom scedíme přes hodně husté sítko, abychom se zbavili nežádoucích chloupků.

Na co pomáhá?
A kdy si šípkový čaj dát? Rozhodně nyní, obsah jeho látek má preventivní účinek proti nachlazení. Samozřejmě podpoří i léčení již vzniklého nachlazení či virózy, dále pročišťuje močové cesty. To jsou dva nejznámější účinky. Dále šípek může působit i na zpevnění cévních stěn, na boj s rakovinou, protože je silným antioxidantem a také zpomalovat stárnutí.
Takže běžte k šípku a užijte si to!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama