Je čas na zimování olivovníku

16. října 2008 v 5:01 | čajovna |  Rostlinstvo
Máte-li doma olivovník, pak je skoro čas přemýšlet o jeho zimním ubytování. Pochází ze středomořských oblastí a tam bývá zima přece jen mírnější. Máte-li štěstí, můžete v tuto chvíli také sklízet plody.
Olivovník plodí v období od září do listopadu a rozhodně to není v našich krajích sci-fi. Nejprve jsou zelenavé, poté se zbarvují do fialova či hnědofialova. Po sklizni je ta pravá doba na zazimování.

Olivovník není mrazuvzdorný, je však poměrně odolný chladu. Platí úměra, že čím starší rostlina, tím větší odolnost. Máte-li mladou rostlinku, která ještě neplodí, pak ji ještě před prvními mrazíky zazimujte.
Zimní pobyt olivovníku
Vhodné je nějaké zádveří, veranda, prostě místnost, kde je dostatek rozptýleného světla a teplota nepřevyšující 15°C a ještě lépe s teplotou do 10°C. Suchý teplý vzduch olivovník může snášet vcelku dobře, ale raději v průběhu zimy několikrát zkontrolujte, zda není napaden škůdci.
Zálivku zmírněte, zalévejte pouze, když je povrch zeminy již delší dobu vyschlý. Čím chladnější místnost, tím menší potřeba vláhy.
Přezimování olivovníku většinou nečiní větší problémy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama