Jana Hanšpachová: Hry pro maminky s dětmi

14. října 2008 v 0:55 | čajovna |  Knížky pro ostatní
Ve chvíli, kdy jsem pod pozitivním vlivem této knihy vymyslela vlastní hru, poznala jsem jedinou nevýhodu této publikace. Chybí ji volné stránky na vlastní zápisky.
Takže si ten nápad s vlnitým papírem a stavěním jednoduchých domečků pro zcela nepřírodní a fantazii nerozvíjející příšery z kinder vajec, musím pamatovat. Nebo si opravdu založit sešit na nové nápady, přesně tak, jak to doporučuje autorka.

Proč zmiňuji tu příšeru z kinder vajec? Protože je to vážně hrůzné zvěrstvo v porovnáním s tím, co nabízí Jana Hanšpachová, našim dětem k rozvíjení tvořivosti. Pracuje většinou s přírodninami, s věcmi, které najdeme doma a často je považujeme za zcela nezajímavé a vhodné akorát tak k cestě do popelnice.
Naučíme se říkadla nejen říkat, ale i se aktivně účastnit, zapojit ruce, nohy, celé tělo. Naučíme se připravit dětem napínavou cestu při hře na odvahu, naučíme se vyrobit ze staré žínky na mytí něco zcela originálního, s dětmi objevíme kouzlo baterky, světla a stínu, co všechno se s nimi dá zažít…?
Jedinečné jsou také tipy na domácí sportování, například na tvorbu překážkové dráhy…V omezené míře toho můžete využít i v malém bytě, ale pokud máte místa dost, jsou to skvělé nápady, jak děti zabavit v sychravých podzimních dnech.
Děti se tu také naučí vařit, uvidíte, že pustit děti do kuchyně se nemusí rovnat hororu, ale trochu nepohodlí a nepořádku se vyplatí přežít....
Kniha je jedinečným pokladem pro každou maminku, která si občas neví rady, jak už ty svoje ratolesti zabavit. Najde tu totiž nejen mnoho tipů na dobré hry, ale také vás to jistě inspiruje ke svým vlastním nápadům, ale hlavně… najdete tu i text, který vás potěší, pohladí a urovná mateřstvím pocuchanou duši. Uvidíte, že vše má smysl a že hra je důležitější než právě uvařený oběd, neřknu-li než utřený prach.
Autorka vystudovala český jazyk a pedagogiku na Filozofické fakultě UK, potom působila na katedře pedagogiky. Nyní učí na základní škole a v různých časopisech publikuje články o významu hry v předškolním věku.
Na závěr slova autorky, která by zasloužilo tesat do kamene:
"Být rodičem je jedinečná příležitost, kdy se můžeme od vlastních dětí učit znovu tomu, co v nás bylo v dětství, dospívání a dospělosti potlačeno. Hra má osvobozující hodnotu v tom, že její smysl najdeme pouze v ní samé, pokud do hry vstoupíme. Nestačí kalkulovat, rozum je na hru krátký. Hru musíme prožít. Jedině autentický prožitek hry nám může vrátit duševní svobodu, dovést nás zpět až k pramenům vlastní přirozenosti a harmonie…
…nechme se očarovat dětským smíchem…"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama