František Hrubín: Špalíček veršů a pohádek

17. října 2008 v 10:38 | čajovna |  Knížky pro děti
Klasika v knihovničce určitě osloví každého rodiče. Najdete tu verše i vyprávěné pohádky. Perníková chaloupka, Karkulka nebo Sněhurka… Pokud hledáte tu obyčejnou českou pohádku, pak sáhněte po Špalíčku. Jeho kvality oceňují čtenáři do současné doby, jinak by se tato publikace nedočkala již devátého vydání…


"Princeznička na bále,
Poztrácela korále.

Její táta, mocný král,
Honzíka si zavolal:

"Honzíku, máš namále,
Přines nám ty korále!"

Honzík běžel za horu,
nakopal tam bramborů…"

Znáte?

Kniha obsahuje několik částí, z nichž některé byly vydávány i samostatně.

Říkejte si se mnou
Zde jsou krátké či delší básničky a říkadla, která jsou známá, známější i taková, na která si již asi nepamatujete. Ale děti budou rozhodně bavit, zejména ty nejmenší čtenáře.

Jak se chytá sluníčko
Zde najdete podařenou kombinaci říkadel a textů.

Dvakrát sedm pohádek
Zveršované pohádky jsou klasikou. František Hrubín nezveršoval zas tak úplně klasickou pohádku, ale přidal k ní něho jiného, vypíchl pointu někde jinde či hlavní hrdiny Budulínka nebo tahače řepy či Perníkovou chaloupku poslal dělat i něco jiného, než jim přikazuje lidová tradice.

Špalíček pohádek
Soubor klasických pohádek vyprávěných srozumitelně pro dnešní děti. Jak jinak seznámit děti se Sněhurkou, Popelkou, Červenou karkulkou, Všudybylem nebo s Kráskou a Netvorem či mnoha dalšími.

Pohádka o Květušce
Závěrem je tu rozsáhlá zrýmovaná pohádka, která vypráví o hodně Květušce a zlé babě Zimici. Strašidelné a napínavé, ovšem s dobrým koncem.

Doslov je také zajímavý a přečtou si ho nejspíš rodiče. Dozvíte se mnoho užitečného o Františku Hrubínovi, o vzniku a historii této knihy a také o ilustrátorovi Jiřím Trnkovi.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama