Bernský salašnický pes

30. října 2008 v 1:27 | čajovna |  Zvířata

Nejpopulárnější pes ve švýcarských Alpách se stal jejich národním plemenem. Původ bernského salašnického psa
lze totiž vystopovat ve Švýcarsku v okolí Bernu. A poté se s úspěchem dostal až k nám. Získal si také velkou oblibu nejspíš pro svoji mírnou povahu, impozantní velikost a dobrotivý vzhled. Dovolím si troufale tvrdit, že je to jeden z nejsympatičtějších psů vůbec…
Bernský salašnický pes je známý již z dob středověku, kdy na římských pastvinách pomáhal pastevcům s hlídáním a naháněním stád, a také s hlídáním obydlí. Často ho lidé úspěšně zapřahovali do vozů. Byl oblíbeným tahounech na selských dvorech. A není divu….Však síly má dost.Symetrický krasavec
Je to vyšší pes s mohutým tělem a v kohoutku měří 60-70 cm s hmotností kolem 45 kg. Fena je zhruba o 5- 10cm v kohoutku nižší.
Jeho pevná kostra je obdélníkového tvaru, má rovný hřebet a hluboký hrudník. Lebka je silná a středně dlouhý symetrický čumák. Přechod od čela k čenichu je hluboký.
Jeho oči jsou tmavé mandlového tvaru, uši středně velké.
Ocas je středně dlouhý a bohatě osrstěný.
Srst je volná, dlouhá a může být i mírně zvlněná.
Zbarvení je typické černé s rezavým nádechem a bílými znaky na šíji nad očima, na tlapách a na hrudi.

Jeho povaha?
Je dobrotivá, ale není to hlupák. Je to chytrý, pozorný a bdělý pes, vytrvalý dříč. Je živý, silný lovecký pes s výborným čichem. Jeho využití je tedy možné i jako honič a barvář.

Jeho povaha je jeho rodinně oddaná, chová se ke svým lidem tiše, dobromyslně a jemně. Je ideálním rodinným psem a společníkem. Výborně se snáší s ostatními domácími zvířaty i dětmi, nevykazuje známky agresivity.

S tím souvisí i jeho výchova, která musí být prosta veškeré hrubosti, jinak se pes stává plachým a bojácným. Je inteligentní a chápavý, takže jeho výcvik není složitý ani náročný, ale musí probíhat v první řadě s citem. Bernský salašnický pes je jedním z nejlépe ovladatelných plemen.

Vzhledem k jeho velikosti je vhodné ho mít venku, kde má dostatek prostoru. Ideální je velká bouda nebo kotec. Ovšem, pokud máte u domu chráněný kout, pak si ho pes nejspíš oblíbí. Přesto je vhodné pro něj mít místo, kde se schová před mrazem. Podestýlku do boudy netřeba zvláštně řešit,postačí i sláma, samozřejmě pravidelně vyměňovaná. Nevhodné jsou voliéry a místa, kde by si pes pod sebe kálel, to neprospívá jeho srsti a ani psychice. Hlavně potřebuje dostatek pohybu s milovanou rodinou.
Je dobrým hlídačem, ale bývá přátelský a sebejistý i k cizím lidem.

Péče
Péče o srst vyžaduje občasné vyčesání, zhruba jednou týdně jinak není náročný na péči. Jednoznačně mu prospívá pobyt na čerstvém vzduchu, miluje pobíhání ve sněhu.
Pozornost musíme věnovat pouze kvalitní stravě a dobré veterinární péči.

Koupě
Rozhodně doporučuji koupit psa od renomovaného chovatele, jen tak máte jistotu, že kupujete kvalitního psa, který splní vaše sny a požadavky.
Jeho cena se pohybuje od 12.000,-Kč výše a je třeba si uvědomit i další poměrně vysoké náklady na krmení a veterinární péči.


Ilustrační fotografie se svolením od "Aramis z Malšovic" http://www.bernskysalasnickypes.com/
Kopírování zakázáno!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mášenka a Mirka Mášenka a Mirka | E-mail | Web | 31. října 2008 v 15:40 | Reagovat

pekny hezky si to napsala ty mas psa

2 čajovna čajovna | Web | 2. listopadu 2008 v 13:31 | Reagovat

díky :-) to jsou jen encyklopedické údaje a něco ze zkušeností chovatelů... a taky se mi ten pes hodně líbí. Pejska nemáme, nemáme místo, takže já jsem spíš na ty kočky ;-)

Mít domeček, jdu do psa...to zas jo.

3 tonda04 tonda04 | 23. listopadu 2009 v 14:35 | Reagovat

my máme taky berňáka (sou moc hezcí a hlavně huňatí)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama