Utrácení dětí? V minulosti normální...

28. září 2008 v 12:03 | čajovna

Dnes jsou děti záležitostí vítanou a plánovanou. V historii to však často bylo jinak, děti se regulovaly, protože z něčeho se žít muselo. Účinná antikoncepce však ještě nebyla. Láskyplná náruč rodičů nebyla vždy samozřejmostí…

Utrácela se nadbytečná mláďata
Antikoncepce veškerá žádná, problémy s početím žádné, sexuální pudy silné a důležité, takže už od pravěku se zdálo, že dítě je jen výtvor jaksi pro pokračování rodu. Dětí bylo dost a v některých případech mohlo přibýt jedno téměř každý rok. Ale kdo to má uživit?
Rodiče se v těchto starých dobách (resp. od pravěku ke starověku) zbavovali dětí z nutnosti, ze zoufalství a touhy přežít. Obětovali tedy nejmladší dítě zabitím nebo odložením na místě, kam se již nikdy nevrátili. Často to bylo i ve chvílích, kdy se druhé dítě narodilo příliš brzy po tom prvním a matka by dvě děti z prsů neuživila. Ideálním věkovým odstupem byly zhruba tři roky, tedy doba, kdy je první dítě již částečně samostatné. V dobách hladomoru bylo obětování dětí častější, zde však pomohl i pokles plodnosti žen.
Často se utrácela také dvojčata, přesněji, jedno z dvojčat. Vždy bylo jedno silnější, to se tedy ponechávalo. Důvodem byl opět hmotný nedostatek, živému dítěti se tak zvýšila šance na přežití, riziko, že rodina dvě malé děti neuživí, bylo vysoké.

Až později, když začala společnost kulturně vyspívat a bylo více vyšších vrstev, začala být dvojčata pokládána za dar z nebes a každé dítě mělo náhle právo žít. Když rodiče nemohli či se o nechtěné dítě nechtěli starat, byl tu jakýsi "babybox" obyčejně se dítě odkládalo na faře či v jiných církevních institucích.
Zbavování se nechtěných dětí se jako červená nit táhne celou historií...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Natty Natty | Web | 7. října 2009 v 16:00 | Reagovat

K tomuto článku není komentáře - já bych hodnotila spíše nynější dobu, dětí se rodí čím dál méně, díky antikoncepci se rodí dětí méně a "plánovaně" - a zachraňují se za každou cenu děti těžce poškozené, s minimální váhou 400g a s tím spojenými těžkými následky pro mini-dítě a celou rodinu. Bylo by to na dlouhé povídání - děti jsou štěstí rodiny a poklad pro budoucnost, ale ještě větší poklad je zdravé a šťstné dítě vyrůstající v milující rodině a tady máme co "dohánět"...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama