Švestkobraní

23. září 2008 v 11:16 | čajovna |  Vaření, recepty

Švestky jsou věčně prolezlé "šarkou"a nadýmají…Kdepak! Švestky skrývají mnohá pozitiva…

Tento temně modrý a jemně ojínělý plod skrývá cennou pokladnici vitamínů a minerálů. Jeho ojínění nám však připomíná, že podzim se brzy, než se nadějeme, přehoupne do prvních jinovatek. Ostatně, pokud to na stromě vydrží, švestky přešlé mrazem jsou úúúplně nejlepší.
Obsahují až 15% cukrů, jsou bohaté na draslík, vápník, hořčík, fosfor a vitamíny B,E, a A. Vysoký obsah vlákniny je také pozitivem, a pokud teď myslíte na to, co já, pak ano, nakládané švestky pomáhají změkčovat stolici. Syrové takový účinek nemají, maximálně mohou citlivé osoby nadýmat, ale jsou stejně dobré.
Švestky nasladko
Hm, tak to je jasné. Do buchty, do ovocných knedlíků a do koláčů všeho druhu. Můžeme je i zavařovat a dělat z nich výborná povidla. Sušené švestky jsou také delikatesou, mňam.
Švestky naslano
Je to k nevíře, ale možná jste to už někde viděla. Švestky lze připravit i naslano. Místo pecky do ní vrzněte slaninu a švestkami vyplňte kuře před pečením. Druhý tip je se slaninou plátkovou. Tou švestku, tentokrát sušenou, bez pecky (můžete nahradit mandlí) omotejte a opečte na pánvičce dokřupava…
Nevím, ani jedno jsem nezkoušela…podělíte-li se o zážitky, budu ráda…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama