Srnčí maso je skvělé

27. září 2008 v 16:15 | čajovna |  Vaření, recepty
V srpnu a v září je srnčí nejkvalitnějí, zvěř je totiž nejlépe živena. Jak upravit takovou delikatesu, jakou jistě srnčí maso je, vám nyní poradím...

Srnec bývá větší, mívá mezi 14-25 kg a jeho maso je tužší a pokládáno za méně kvalitní. Chutnější je srna, ta je menší 10-15 kg a její maso je křehčí. Ovšem nejlepší je maso z malých srňat, to je však velmi těžko dostupné. Samozřejmě platí, že čím mladší jedinec, tím kvalitnější maso. Stáří zvířete určíme podle zbarvení masa, tmavší je ze staršího kusu a světlejší z mladšího.
Typickou chuť a vůni můžeme buď zvýraznit tím, že maso upravíme více přírodně, tedy bez zbytečného koření. Někomu tato vůně vadí a tak ji můžeme překrýt právě kořením a hlavně cibulí.
Maso ze srnčího je třeba odblanit, tzn. špičatým nožem propíchnout tuhou blánu a odříznout ji. Zpracované maso v obchodech je však již většinou odblaněné.
Srnčí můžeme špikovat, nakládat do koření, do olejových směsí nebo jen tak obalit v koření a nechat odležet. Moření v octovém kořeněném nálevu je možné, ale není nutné. Delikatesou je srnčí maso potřené máslem a nechané asi dva dny odležené.
Co se k srnčímu hodí?
Univerzální recept neexistuje, přesto vám nabídnu několik tipů na skvělé úpravy.
Srnčí chutná:
- s houbami
- s kořením na zvěřinu
- v kombinaci s ovocem, rybízy a brusinkami
- se švestkovými povidly
- šípky či ořechy
- typická je úprava s jedlými kaštany
Omáčky se hodí nejlépe vinné či smetanové.
Dobrou chuť a máte-li nějaké zkušenosti se srnčím masem, sem s nimi.....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Natty Natty | Web | 7. října 2009 v 15:53 | Reagovat

Zeť je myslivec, jeho otec myslivec, a tak několikrát do roka ochutnám, srnčí a divočáka, zajíce už málo - ale maso ze zvěřiny je delikatesa a já ho mohu na všechny způsoby :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama