4 - Genetika a migréna?

30. září 2008 v 0:54 | čajovna
Často se hovoří o genetické podmíněnosti migrény. Ale spíš než migrenózní záchvaty se dědí genetické patologické změny na cévách v hlavě, které mají na svědomí tu trýznivou bolest.

Cévy se nejrůznějšími vlivy nejprve křečovitě stáhnou, pak následně uvolní a bolest je na světě.
Dědičnost je v knize Antoni Prusińskeho: Migréna (1998, Avicentrum), polského neurologa uváděna takto:
Pokud trpí na migrénu jeden z rodičů, dítě má 44% šanci že ji také zažije, pokud ji mají oba rodiče, pak se pravděpodobnost zvyšuje na 69%.

Většinou se migréna objevuje poprvé před 30. rokem věku a v polovině případů již v dětství či dospívání. Zatímco před deseti či patnácti lety se uvádělo, že jí trpí asi 3-10% obyvatelstva, dnes je to již 24%, z čehož je drtivá většina žen (18%). Jenže je těžké určit přesné číslo, mnoho lidí ji podceňuje a neléčí, někdo má migrénu 3x za život a lékaři nepovažují za nemoc, další za migrénu považuje jiný druh bolesti hlavy.
A mají ji více černoši či běloši? K tomuto tématu se zatím nepodařilo provést dostatek průzkumů a studií, zdá se však, že výrazné rozdíly nejsou.

Osobnosti se sklonem k migréně?
Nejznámější je snad spojení migrény a hysterických žen. Pravdou je, že lékařské výzkumy trochu nahrávají….
Sklony k migréně mají lidé ambiciózní, cílevědomí až pedantičtí, ovšem také příliš nervózní či depresivní.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Natty Natty | Web | 7. října 2009 v 15:49 | Reagovat

Tak to jsem nevěděla, že hystričtí a jinak duševně citlivější lidé mají větší předpoklad k migréně - a když to tak vezmu zpětně, tak děvčata, která jí trpí jsou opravdu "citlivější" - zajímavé. Zrovna dnes jedna žabička psala, že má hroznou migrénu a já jí radila, co na roztažení cév - a má chudinka velkou psychickou zátěž dlouhodobě - jojo, to jsou věci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama