2 - Historie migrény

26. září 2008 v 0:51 | čajovna
Migréna je známa již od starověku, soudě dle starých nálezů a knih. Více se však jejímu vzniku a léčbě věnují lékaři až od 19.století, kdy ve 30. letech začíná experimentální studium namísto suchých klinických popisů.

Dnes již je studována rozsáhle, na celém světě jsou speciální sympózia a dokonce vycházejí speciální lékařské časopisy věnované migréně a o množství knih ani nemluvě.

Již Hippokrates v 5-4. století před naším letopočtem popsal migrénu jako celoživotní a život neohrožující nemoc. Léčil ji pouštěním žilou a močopudnými bylinkami.

Celsus v 1. století před naším letopočtem se chybně domníval, že při migréně je přítomna horečka. Dnes to však již za takovou chybu nepovažujeme, u některých vzácných případů je opravdu zvýšená teplota a nemocní mají často při záchvatu pocit, že je jim příliš teplo či příliš zima a potí se, i když teplotu zvýšenou nemají.

Dlouhou dobu byly jedinou účinnou látkou námelové alkaloidy, jejichž "účinnost" i vlastně diagnostikovala bolest hlavy jako migrénu. Dnes je na výběr větší rozsah účinných látek, v praxi se nejčastěji setkáte s antiserotoniny, betablokátory či antidepresivy.

Nejznámější jsou však léky přímo ovlivňující mechanismus vzniku záchvatu, nejúčinnější skupinu léků tvoří tzv. triptany, které vám lékař předepíše buď ve formě tablet či podkožních injekcí nebo jako nosní sprej.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama