1 -Vítej kamarádko migréno!

25. září 2008 v 0:49 | cajovna
Pojďte se seznámit, jen se nebojte! Kamarádka migréna je věrná a dost těžko ji od sebe odženete. A když už, ráda se vrací. Je tu o ní malý seriál....

Bolesti hlavy se obecně dělí na esenciální (bolest je hlavním příznakem i podstatou choroby)
a symptomatické (bolest hlavy je příznakem jiné choroby, psychického onemocnění, úrazu, otravy či nemoci orgánů).
Migréna patří k těm prvním bolestem a název je z francouzského slova "hemigrania", což znamená bolest jedné poloviny lebky. Dnes již víme, že bolest nemusí být nutně lokalizována na jednu polovinu hlavy a že může bolet i celá. Jako lehká migréna je definován záchvat trvající 4-8 hodin, jako těžký pak záchvat trvající i několik dní.

Migréna neohrožuje život, nevede k trvalé invaliditě, ovšem je velmi trýznivá, snižuje pracovní výkonnost a intenzivní bolest snižuje i kvalitu života.
Kdo trpí migrénami, jistě odjíždí na dovolenou s obavou, kolik dní dovolené si vlastně doopravdy užije?

Počítejte se mnou. Máte-li záchvat v průměru 1x týdně, pak je 50 bolestí hlavy za rok, tedy 500 za deset let. Tedy po tuto dobu je postižený člověk 500 dní neschopný, zbavený životní pohody a stižený značným utrpením.
Budete se možná velmi divit, ale donedávna bylo toto úporné strádání zcela na okraji zájmu lékařů. Migréna se léčila běžnými analgetiky a maximálně doporučením k životosprávě, příliš se nepřepínat, nestresovat….
Dnes je situace o mnoho lepší, antimigrenika jsou velmi účinná, živě se studují nejrůznější vlivy na vznik a vývoj záchvatů….
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama